Sarkantyús teknősök keltek ki a debreceni állatkertben

2020.01.10

Huszonnégy sarkantyús teknős kelt ki az elmúlt másfél hónapban a debreceni állatkertben – közölte az intézmény igazgatója pénteken.

Nagy Gergely Sándor felidézte, hogy az évek óta rendszeresen szaporodó sarkantyús teknőseik tavaly augusztus végén újabb tojásokat raktak. A kikelés tavaly november 23-án kezdődött meg, és három napra rá 16 kisteknős látta meg a napvilágot, majd január 8-án 8 újabb egyed bújt elő.

A 24 új jövevénnyel immár 30-ra nőtt a debreceni állomány egyedszáma – közölte az igazgató.

Az afrikai Szaharában és annak déli részén húzódó Száhel-övezetben őshonos sarkantyús teknős (Centrochelys sulcata) 83 centiméteres maximális páncélhosszával és 36-105 kilogrammos testtömegével a világ harmadik legnagyobb termetű szárazföldi teknősfaja, csak a galápagosi és az aldabrai óriásteknős előzi meg. Nevét a hátsó lábán található sarkantyúszerű kinövésekről kapta. Elsősorban az elsivatagosodás és túlzott legeltetés miatti élőhelypusztulás, valamint az illegális kereskedelem veszélyezteti, így a faj jelenleg sebezhető besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kihalással fenyegetett fajokat tartalmazó Vörös Listáján.

Tekintélyes mérete ellenére Európában és Észak-Amerikában kedvelt hobbiállat, a vadon élő egyedek üzleti célú befogását és exportját azonban tiltja a washingtoni egyezmény (CITES) – tette hozzá Nagy Gergely Sándor.

az eredeti hír itt elérhető