Mi történt a böszörményi focival?

2021.02.13

Hogyan lesz egy megyei első osztályú csapatból két éven belül első és utolsó helyezett is? Ennek jártunk most utána, hiszen a HTE, azaz a hajdúböszörményi futballcsapat erre a sorsra jutott. Hogy megtudjuk az okokat, két korábbi játékos és egy vezérszurkoló mesélte el a történéseket

Sokan emlékezhetnek rá, hogy bő tíz éve még a HTE csapata egészen a magyar másodosztályig jutott. Azóta ezt a szintet megközelíteni sem sikerült, viszont az utóbbi években a megyei elsőosztályban szép eredményeket ért el a klub. Idézzük fel az utóbbi néhány szezon végeredményét. A 2017-2018-as idényben a Hajdú-Bihar megyei első osztályban első helyen zárt a Hajdúböszörményi TE 85 ponttal. Ezzel kiharcolták az osztályozót az NB III-ba jutásért. Az ellenfél az NBI-es múlttal rendelkező Kecskemét gárdája volt. Az első találkozón idegenben 4-0-ás hátrányba került a HTE. 

 

A visszavágón ennek ellenére szoros eredményt ért el a hajdúböszörményi csapat, hiszen 3-1-re győzedelmeskedett, de így is 5-3-as összesítéssel a Kecskemét gárdája jutott fel az NB III-ba. 

következő 2018-2019-es kiírásban 75 ponttal zárt a csapat, ezzel bezsebelve az ezüstérmet a DVSC II. mögött. De ekkor is a 30 forduló alatt több, mint 100 gólt szereztek, amely szintén nem mondható rossznak. Ez után következett a „csonka” szezon a megyei futball világában. A 2019-2020-as idényben 19 forduló után zárult a bajnokság, amely sok tabellán nem adott reális képet arról, hogyan alakulhattak volna a bajnokságok, ha végigjátsszák a szezont. Ekkor a Hajdúböszörmény a negyedik pozíciót foglalta el tíz győzelemmel, öt döntetlennel és négy vereséggel, 35 pontot gyűjtve.  

Innentől válik érdekessé a történet, hiszen a jelenlegi bajnokságban 15 mérkőzést követően az utolsó, 16. helyet foglalja el a HTE. A 15 meccsből 15-et elveszítettek, és az öt rúgott gól mellett 173-at kaptak. Több, igazán nagy pofont is begyűjtöttek a megyei riválisoktól, például a Hajdúszoboszlótól 31-et, a Monostorpályitól 25-öt kaptak, de nem lehetnek büszkék a Derecske elleni 14-0-ás zakóra sem.

Így látja két egykori játékos

A vírushelyzetre való tekintettel 2020 március közepén leálltak az edzések, mint mindenhol. Az edzők és játékosok nem voltak tájékoztatva semmilyen módon a jövőt illető kérdésekről, hogy mikor nyit meg a sportpálya, mikor lehet folytatni az edzéseket. Májusban a környező városokban elkezdődtek az edzések, mi még akkor sem kaptunk semmilyen tájékoztatást. Május elején összehívtak egy megbeszélést, ahol szembesültünk a sportpálya elhanyagoltságával, fű sehol nem volt levágva, nem csak a pályán, de az egész komplexumban sem – nyilatkozta egyikük.

Hozzátette, a megbeszélésen a vezetőség úgy döntött, hogy nem vállalja a felelősséget a vírushelyzet miatt, az edzések megtartását semmilyen formában nem támogatja. Javasoltuk a kiscsoportos foglalkozásokat és egyéni képzéseket, ahogy a környező városokban is ment, de erre is nemleges választ kaptunk. Egy hónapra rá egy kifejezett szakmai megbeszélés volt az edzők és a játékosok között. Azt hozzá kell tenni, hogy a labdarúgók között sok helyi játékos edzőként is dolgozott az egyesületnél.  

Majd jöttek a megszorítások

Fizetséget a játékosok nem kapnak a továbbiakban – tudtuk meg egy másik volt böszörményi focistától. 

A játékvezetők díját kifizetik, nem kell fizetnünk a pályahasználatért és az öltözőért. Egyébként az idegenbeli találkozókra való utazást évek óta saját gépjárművekkel tettük meg, és sohasem volt kifizetve az útiköltségünk. Az eddigi korosztályonként két edzőhöz képest csak egy edző foglalkozhatott volna a játékosokkal. A korosztályok létszámát maximalizálni akarták 20 főre. Ha ennél több játékos lett volna egy korosztályos csapatban, el kellett volna küldeni a gyereket. Hozzátartozik, hogy a befejezett szezonban minden Bozsik-programos korosztálynál több játékos volt, mint 20 fő. Az edzők díját a szezon félidejében, vagy év végén tudták volna kifizetni akkor, ha a TAO-feltöltés jól sikerül. Az eddigi havi hozzájárulási díjat még emelni szerették volna. Ezeket a feltételeket az edzők nagy része nem tudta elfogadni. Fontos részlet, hogy amatőr játékosoknak nem akar a klub fizetést adni, de azoknak az edzőknek sem, akiknek a TAO-támogatást köszönheti a klub. 

Az események után két hét múlva az egész felnőtt labdarúgócsapatot, illetve az edzői stábot meghívták egy végső megbeszélésre, hogy folytatódjon az elkezdett munka, mind az utánpótlásba, mind a felnőtt csapatban. A megbeszélésen az ígért városvezetők és a klub vezetői közül senki sem jelent meg a megbeszélt időpontban, holott az egész csapat és minden edző ott várt egy órán keresztül. Ez csak megerősítette a játékosokat és az edzőket, hogy a távozás mellett döntsenek. 

A labdarúgók reagáltak Kiss Attila polgármester korábbi nyilatkozatára

Kiss Attila a labdarúgó-szakosztályról: „Utóbbinál a legnagyobb probléma, hogy a szigorítások miatt nem állt szándékunkban bizonyos játékosoknak, edzőknek több százezer forintos tiszteletdíjakat fizetni, amit ők zokon vettek, és távoztak a csapattól.” 

Ex-hajdúböszörményi labdarúgó: 

Ismereteink szerint senki nem rendelkezett több százezer forintos fizetéssel, sem mint labdarúgó, sem mint edző.  

Kiss Attila polgármester korábbi nyilatkozata: 

„Senkit sem kötelezhettünk arra, hogy maradjon, a financiális stabilitás érdekében pedig nem engedtünk a csökkentésekből.” 

Ex-hajdúböszörményi labdarúgó: 

Két felnőttkorú játékosnak ellehetetlenítették az átigazolását, az utánpótlás korú gyerekeknek az utolsó napon engedélyezték az átigazolást, úgy, hogy 100 %-os összeget kértek el a játékjogukért. 

Kiss Attila polgármester korábbi nyilatkozata: 

„Mi pedig a későbbi, javuló körülmények között pontosan emlékezni fogunk arra, ki maradt hűséges a HTE-hez a nehezebb időszakban, és ki csapta ránk az ajtót.” 

 Ex-hajdúböszörményi labdarúgó: 

A labdarúgók és edzők nagy része helyi, és gyerekkora óta az egyesületben sportol, illetve dolgozik. Ezelőtt soha nem jutott eszükbe, hogy máshol folytassák a munkájukat, de ilyen feltételek mellett ezt nem tudták vállalni, sem a sportolást, sem a több éves munkát, Tehát nem mi csaptuk rájuk az ajtót, nem mi voltunk hűtlenek, hanem kiálltunk a sportért, a gyerekek fejlődését szolgáló munkáért és önmagunkért is. 

Mi a drukkerek álláspontja a témával kapcsolatban? A HTE egyik vezérszurkolója is nyilatkozott  

 A klub mellé álltok vagy az egykori edzők, játékosok mellé?  

Teljesen egyértelműen azok mellett az edzők és sportolók mellett állunk, akik elvesztették itt a befektetett munkájukat, mert a klub elvárta, hogy puszta lelkesedésből futballozzanak. 

Visszatértek a nézőtérre, ha vége lesz a vírushelyzetnek?  

Ez minden szurkolónak egyéni döntése lesz. De nem hiszem, hogy sokan szeretnének szurkolni egy olyan csapatnak, akik minden mérkőzésen tízen akárhány gólt kapnak 

Szerinted kizárólag a vírus okozta ezt a pénzhiányt a klubnál? 

Nem kizárólag a koronavírus miatt alakult így a klub helyzete. Más környező megyei városokban is van vírus, Derecskén, Hajdúhadházon, Hajdúnánáson mégsem volt szükség ilyen drasztikus lépésekre, hogy konkrét szakosztályok szűnjenek meg, a játékosok pedig fizetés nélkül lépjenek pályára. 

Látsz esélyt arra, hogy rendeződjenek a dolgok? Gondolok itt az „eltűnt” szakosztályok újjáalakulására, korábbi edzők, játékosok visszatérésére? 

Új alapokra kellene helyezni a vezetőséget. Nem csak gazdaságilag kell odafigyelni a klubra, hanem sportszakmai szempontból is, és amíg a klub vezetőségében olyan emberek foglalnak helyet, akik a város politikai életében, addig ez nem fog változni. Egyébként ez év decemberében jár le a vezetőség mandátuma. 

Ez volt az érem másik oldala, ahol megismerhettük volt játékosok és szurkolók álláspontját is a böszörményi csapattal kapcsolatban.

az eredeti hír itt elérhető