Megvenné a Takarékszövetkezeti Bank a Takarék Kereskedelmi Bank többségi tulajdonrészét

2019.07.25

Vételi ajánlatot tett az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank a Takarék Kereskedelmi Bank Zrt. (TKB) 51 százalékos tulajdonrészére, a Takarék Jelzálogbank Nyrt. augusztus 27-ére összehívott közgyűlésén dönt tulajdonrészének értékesítéséről.

A jelzálogbank csütörtöki, a MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a tranzakció fontos eleme a Takarék Csoport üzleti stratégiájának, amelynek értelmében a jelenlegi 11 takarék és a Takarék Kereskedelmi Bank beolvadásával október végéig befejeződik a Takarékbank Zrt., a csoport új, országos lefedettségű, univerzális kereskedelmi bankjának létrehozása.

A tájékoztatás szerint a Takarék Jelzálogbank Nyrt. várhatóan október végéig eladja a Takarék Kereskedelmi Bank Zrt.-ben meglévő többségi tulajdonrészét a MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.-nek, amennyiben a tranzakció megkapja a jelzálogbank közgyűlésének jóváhagyását.

A jelzálogbanknak jelenleg 51 százalékos tulajdonrésze van a TKB-ban, a részvények 40,79 százalékát a Magyar Posta, 8,21 százalékát pedig már most is a Takarék Csoport központi bankja, a MTB Zrt. birtokolja.
A Takarék Kereskedelmi Bank Zrt. főleg Budapesten és a nagyobb vidéki városokban képviselteti magát, ügyfeleinek száma 200 ezer, mérlegfőösszege közel 544 milliárd forint. A pénzintézet 2018-ban 1,8 milliárd forint adózott nyereséget ért el a magyar számviteli szabványok szerint.

A Takarék Csoport stratégiájának megfelelően a tranzakció lezárása után a Takarék Jelzálogbank Nyrt. teljesen letisztult portfólióval, a Takarékbank és más magyar bankok jelzáloghitel-refinanszírozójaként végzi majd tisztán jelzáloglevél-kibocsátói és refinanszírozói tevékenységét. A jelzálogbank az elmúlt években már fokozatosan átadta kiegészítő tevékenységeit a MTB Zrt.-nek, lakossági jelzáloghitelezési tevékenységét pedig tavaly a Takarék Kereskedelmi Banknak.

A Takarék Jelzálogbank idén refinanszírozási üzleti volumenének az előző évhez hasonló, körülbelül 25 százalékos növekedésével számol, a működési modell további hatékonyságnövelésével és a Takarék Csoport középtávú stratégiájába illeszkedve további költségcsökkentési lépésekkel igyekszik eredményességét növelni – áll a közleményben.

az eredeti hír itt elérhető