Ma már firtatják Debrecenben, hogy mi az a figyelem

2021.11.08

Mire vagyunk figyelmesek, mi irányítja magára a figyelmünket, mi hogyan vívjuk ki mások figyelmét? Mennyire marad kitartó és elmélyült ez a figyelem? Mi a különbség a pásztázó netes figyelem és az irodalomra irányuló figyelem között? Mindezt mától megtudhatjuk az Irodalmi Napok indulásának 50. évfordulóján. Az eseménysorozat november 8-tól 10-ig tart.

A rendezvény szervezői a bevált formák megőrzése mellett az idén is a programsorozat fesztiváljellegének erősítésére törekednek. Ennek jegyében, akárcsak más nagyrendezvényeink, a Költészeti Fesztivál, az Ünnepi Könyvhét és a Térey Könyvünnep esetében, az élő irodalom megjelenik a színházi térben, a tudomány és az ismeretterjesztés közegében, valamint az alkotókkal való személyes találkozás formájában.

A fő téma a figyelem, annak firtatása, hogy mire vagyunk figyelmesek, hogy mi irányítja magára a figyelmünket, s hogy mi hogyan vívjuk ki mások figyelmét, annak fürkészése, hogy mennyire marad kitartó és elmélyült ez a figyelem. Hogy mi a különbség a pásztázó netes figyelem és az irodalomra irányuló figyelem között, hogy mi a figyelem hétköznapi és bölcseleti értelme?

Ez a kérdésirány a szűkebb szakmai berkeken túl is érdeklődésre tarthat számot, amennyiben a figyelem jelensége – minthogy nagy szükségünk van rá és kevés van belőle – vélhetően a művelt publikumot is foglalkoztatja majd. A november 9-én 16 órakor a Víztoronyban kezdődő tanácskozás közönségbarát megszervezésére törekszünk: Tófalvy Tamás médiakutató és Molnár Gábor Tamás irodalomtörténész előadásaival indul a szakmai program, majd a felmerülő kérdések elmélyült megtárgyalása céljából panelbeszélgetés következik. Ugyanezen a helyszínen 18.15-kor rendezzük az Alföld-díjasok estjét, melyen az idei és – rendhagyó módon, a pandémia miatt 2020-ban elmaradt személyes alkalmat pótlandó – a tavalyi díjazottak is átveszik a szerkesztőség által odaítélt kitüntetéseket.

Az első napon, november 8-án Szabó Magdára vers-, mese- és prózamondó fesztivállal emlékezünk és megnyílik a 90 éves Debreceni Fotóklub kiállítása is. A harmadik napon, november 10-én a Csokonai Irodalmi Laborban vendégül látjuk Fenyő D. Györgyöt, hogy bemutassuk a költészetet értő módon népszerűsítő Útikalauz a vershez című új kötetét. Eljön a Méliusz Juhász Péter Könyvtárba a kortárs próza egyik meghatározó képviselője, Bartók Imre is, hogy az új regényéről, a Lovak a folyóban-ról beszélgessünk. Ugyanitt ezen a napon nyílik meg Pilinszky János születésének 100. évfordulója alkalmából Subicz István grafikusművész Senkiföldje című kiállítása.

Hívjuk és várjuk a középiskolai tanárokat és diákokat, a könyvtárosokat, a könyvkiadókat és könyvterjesztőket, az egyetemi hallgatókat és oktatókat – minden olvasót, akik érdeklődnek az irodalom és más művészetek iránt, s figyelmükkel kitüntetik az 50 éves DIN-t!

RÉSZLETES PROGRAM

november 8.
november 8. 9 óra
Méliusz Juhász Péter Könyvtár Központi Könyvtár (Bem tér 19/D)
15. Szabó Magda vers-, mese- és prózamondó fesztivál
Debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény által szervezett program
november 8. 17 óra
Méliusz Borsos-villa (Borsos tér 1.)
Képes gondolatok – a 90 éves Debreceni Fotóklub kiállítása (képünkön)
Köszöntőt mond: dr. Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója
A kiállítást megnyitja: Subicz István grafikusművész
A megnyitón közreműködik: Csonka László és Áchim Tibor szaxofonon
A kiállítók névsora:
Fülöp György, Károlyiné Etelka, Károlyi Gábor, Illés Gábor, Máthé András, Méhész Balázs, Micskey István, Süli István, Varga József, Vida István Tamás
A kiállítás a Magyar Fotóművészek Szövetsége „Fotóhónap 2021” programsorozatának része.
A kiállítás megtekinthető:
2021. november 9–20 között, hétköznap 10–18 óráig, szerdán és vasárnap zárva)
november 9.
november 9. 16 óra
Nagyerdei Víztorony (Pallagi út 7.)
A figyelem – az 50 éves Debreceni Irodalmi Napok tanácskozása
16.00 A figyelem – főreferátumok:
Tófalvy Tamás (médiakutató és kommunikációs szakember, BME):
“Like, binge, swipe”: a figyelem gazdaságtanától a figyelmetlenség politikájáig
A digitális médiapiac újabb átalakulásban van. Egyre több médiavállalat kísérletezik olyan új üzleti modellekkel, amelyek már a felhasználók közvetlen anyagi hozzájárulására építenek. Milyen okai lehetnek ennek és milyen következményekkel járhat? Az előadás arra tesz kísérletet, hogy a figyelemgazdaság fogalmából kiindulva vázoljon fel egy elbeszélést a digitális média-ökoszisztéma átalakulásának üzleti, társadalmi és kulturális összefüggéseiről.
Molnár Gábor Tamás (irodalomtörténész, ELTE):
A jelentéktelen jelentősége: a lepke halála a modern prózában
Az előadás a modern világirodalomból vett néhány prózai szövegrészletet (V. Woolf, A. Dillard, W. G. Sebald írásait) olvasva szól a látszólag kisszerűre vagy jelentéktelenre irányuló (elbeszélői és olvasói) figyelem irodalmi jelentőségéről.
17.00-17.15 Kávészünet
17.15 A figyelem – panelbeszélgetés
résztvevők:
Tófalvy Tamás, Molnár Gábor Tamás és Simon Attila
moderál: Fodor Péter
november 9. 18 óra
Nagyerdei Víztorony (Pallagi út 7.)
Alföld-díjasok estje
A tavalyi Alföld-díjasok is most veszik át személyesen a díjakat: Nádasdy Ádám költő, Balogh Gergő irodalomtörténész és Gerevich András költő
Moderál: Szirák Péter, az Alföld folyóirat főszerkesztője
A díjazottakat laudálják az Alföld folyóirat szerkesztői: Lapis József, Herczeg Ákos, Fodor Péter és Áfra János
Közreműködnek a Csokonai Színház színművészei.
november 10.
november 10. 15 óra
Csokonai Irodalmi Labor (Kossuth utca 1.)
Fenyő D. György: Útikalauz a vershez
Könyvbemutató
Beszélgetőtárs: Baranyai Norbert irodalomtörténész, középiskolai tanár
november 10. 19 óra
Méliusz Juhász Péter Könyvtár Központi Könyvtár (Bem tér 19/D)
Bartók Imre: Lovak a folyóban
Könyvbemutató
Beszélgetőtárs: Balajthy Boglárka
További részletek itt.
Kiemelt kép: 90 éves Debreceni Fotóklub kiállítása / Máthé András – Rostand

az eredeti hír itt elérhető