Koronavírus: Ütemterv a korlátozások enyhítésére Európában

2020.04.16

Április 15-én az Európai Bizottság, az Európai Tanács elnökével karöltve ismertette a tagállamok koronavírus miatt bevezetett intézkedéseinek feloldására készült ütemtervet.

Bár egyelőre még készenléti üzemmódban vagyunk, a tagállamok és az EU által bevezetett rendkívüli intézkedések működni látszanak: lelassították a vírus terjedését és ezrek életét mentették meg ezáltal. Ezen intézkedéseknek azonban nagy ára van: a velük járó bizonytalanság az emberekre, a társadalomra és a gazdaságra egyaránt drámai hatást gyakorol, így a még hatályban lévő rendelkezések nem tarthatóak a végtelenségig.

“Az abszolút prioritásunk az életmentés és az európaiak megóvása a koronavírustól. Ugyanakkor a jövőre, az emberek megélhetésére is gondolnunk kell. Bár az intézkedések mértéke és milyensége eltérő az egyes tagállamok esetében, minden európai jogosan teszi fel a kérdést: mikor és miként lesznek enyhíthetőek a bevezetett intézkedések. A felelősségteljes tervezéshez, a közegészség védelme és a társadalmi érdekek kiegyensúlyozásához, szilárd alapokra van szükség. A Bizottság ezért összeállított egy alaposan megfontolt, iránymutatásként szolgáló dokumentumot, a megfelelőnek ítélt kritériumok és intézkedések katalógusát. Európa erőssége a társadalom és gazdaság egyensúlyában rejlik. Együtt, egymástól tanulva, közösen segítjük ki Uniónkat a válságból.” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

“Annak érdekében, hogy az élet visszatérhessen a normál kerékvágásba a koronavírus miatti karantén után, a tagállamoknak gondosan összehangolt és “európai” megközelítésre lesz szüksége, a tudományra támaszkodva, a szolidaritás szellemében. Elengedhetetlen, hogy egészségügyi intézményeink megfelelő kapacitással bírjanak a növekvő betegszám kezeléséhez, hogy rendelkezésre álljon elegendő gyógyszer és felszerelés, valamint az is, hogy minél szélesebb körben végezzük és kövessük nyomon a teszteket. Tudjuk, hogy ez egy hosszú és lassan haladó folyamat lesz, s hogy e példátlan egészségügyi krízis tartós következményekkel jár majd. Amíg nincs hatékony kezelés, oltás, addig meg kell tanulnunk együtt élni ezzel a vírussal. De Európa talpra fog állni, együtt, összefogásban. Ez az egyetlen út.” – nyilatkozta Stella Kyriakides, az EU egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosa.

Figyelembe véve az egyes tagállamok sajátos helyzetét, az Európai Unió ütemtervében a következő kulcsfontosságú pontok szerepelnek:

Fontos az időzítés. Az intézkedések enyhítéséről az alábbi kritériumok alapján kell dönteni:

o   A járványügyi helyzet a vírus terjedésének jelentős lassulását jelzi, tartós stabilizálódást mutat.

o   Az egészségügyi kapacitás megfelelő, figyelembe véve az intenzív osztályok befogadóképességét, az ott dolgozók létszámát, valamint a szükséges orvosi felszerelés rendelkezésre állását.

o   Megfelelő monitorozási kapacitás, a széleskörű tesztelés, a vírus gyors detektálása és a fertőzöttek izolálása, valamint az esetek nyomon követése.

Európai szemléletre van szükség. Noha az intézkedések feloldásának módja és üteme különbözik majd a tagállamokban, olyan közös keretrendszerre van szükségünk, ami a következő elemekből áll:

o   A tudomány, melynek központjában a közegészség áll, felismeri, hogy az intézkedések enyhítése a közegészség és a társadalmi-gazdasági hatások kiegyensúlyozásával jár.

o   A tagállamok közti összehangoltság a negatív hatások elkerülése érdekében. Ez mindannyiunk közös európai érdeke.

o   Tisztelet és szolidaritás. Ez mind egészségügyi, mind társadalmi-gazdasági szempontból elengedhetetlen. Amennyiben a tagállamok elérkezettnek látják az időt a korlátozások enyhítésére, azt jelezniük kell egymás és a Bizottság felé is, s a külső álláspontokat tanácsos fontolóra venniük.

A korlátozások fokozatos megszüntetéséhez kiegészítő intézkedések is szükségesek, így például:

o   Adatgyűjtési és jelentési-kapcsolattartási rendszer kidolgozása, digitális eszközök segítségével, amelyek a személyes adatvédelmet is maximálisan tiszteletben tartják

o   A tesztelési kapacitás növelés, az alkalmazott metodológia fejlesztése. A Bizottság – az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központtal konzultálva – a különböző koronavírus tesztekkel és azok teljesítményével kapcsolatos irányelveket fogadott el.

o   A nemzeti egészségügyi ellátórendszerek kapacitásának növelése, különös tekintettel a fertőzések számának előrejelzésére a korlátozások feloldását követő időszakban

o   Az orvosi és egyéni védőfelszerelés további biztosítása

o   Biztonságos és hatékony kezelés és gyógyszeres ellátás fejlesztése, valamint a vakcina gyorsított eljárású bevezetése a koronavírus megállítása érdekében.

ec.europa.eu

pixabay

az eredeti hír itt elérhető