Igazi pédakép ez a debreceni sportoló – 16 műtét után, ilyen egy eredményes élet

2021.05.12

Pethő Zoltán, azaz „Pepe” egy igazán ígéretes úszóként kezdte pályafutását, ám fiatalon, 21 évesen ez a karrier derékba tört egy komoly baleset következtében. Interjú a 16 műtéten átesett sportemberrel, akinek életét sokan irigykedve figyelheteik.

Pethő Zoltán, azaz „Pepe” egy igazán ígéretes úszóként kezdte pályafutását, ám fiatalon, 21 évesen karrierje derékba tört egy komoly baleset következtében. Izraelbe repült világkupára, hogy olimpiai kvótát szerezhessen Sydney-be. A balesetedről részletesen mesél az Öngyógyító Emberek című könyvben.

A történet a következő volt: a reggeli kerékpározás közben egy mikrobusz  ment neki, melynek következtében a pálmafák között egy szemből érkező taxi szélvédőjének csapódott.

Tizenhat műtéten esett át, ő azonban igazi sportemberként felépült, mára teljes életet él, nem hagyott fel a sporttal, diplomát szerzett. Máig fiatal úszókat tanít, és még nyári táborokat szervez azoknak a gyermekeknek, akik vízilabdázni és úszni vágynak.

Sportolóiról a derecskei helyi lapban cikkeket is ír, tehát igazán sokoldalú ember. E-mellet családot alapított. Élete és felépülése igazi példa lehet mindenki számára, aki nehézségekkel, betegségekkel küzd az életében. Ha neki sikerült egy ilyen komoly baleset után, ilyen életpályát befutni, akkor senki számára nincs lehetetlen, csak akarat és kitartás az, amire szükség van.

Hogyan jött az úszás iránti szereteted?
Három évesen, nagyszüleim vittek le úszásoktatásra, ahol Pocsai János bácsi látott bennem fantáziát, így maradtam. Mondhatom, hogy beleszülettem a sportba, az úszásba.

Az Öngyógyító Emberek című könyvben részletesen mesélsz a balesetedről, amely nem csak a karrierednek vetett véget, hanem az egész hátralévő életed megváltoztatta. Mennyi időt vett igénybe a felépülésed?

Két és fél évembe került a felépülés, újra megtanulni járni, írni, de korrekciós műtétem ezután is volt.

Mikor és hogyan fogalmazódott meg benned a baleseted után, hogy edzőként szeretnéd folytatni a pályafutásod?
Először úgy gondoltam, élsportolóként térhetek vissza, de sok idő kimaradt s a sérüléseimre is oda kellett figyelnem a mindennapokban. Még 1995-ben oktatói vizsgát tettem, így mindenféleképpen a sport mellett akartam maradni, elkezdtem oktatni.

Nem csak az úszás és az oktatás területén értél el sikereket, hanem egyetemi diplomát is magadénak tudhatsz. Milyen szakon szerezted a diplomádat?
Sportszervező szakon, a Debreceni Egyetemen.

2005-ben megalapítottad az egyesületed, PEPE SE néven. Röviden be tudnád mutatni az egyesületet?  Mivel foglalkozhatnak nálad a csatlakozni vágyó gyerekek?
Klubom az úszás alapjaival foglalkozik, az oktatással, a versenyport előkészületeivel. A gyermekek az úszástudás megszerzését követően lehetnek, úgynevezett hobbys vagy szakmai minimumvizsga letétele után versenyúszók, de orientálódhatnak a vízilabda és triatlon sportágak felé is.

Van olyan tanítványod, aki igazán magas szintre jutott, és ennek te is aktív részese voltál?
Mindegyik tanítványomra nagyon büszke vagyok, mindig voltak, vannak és lesznek kimagasló tehetségek, hogy meddig jutnak el, rajtuk múlik.

 

A fiatalokkal való foglalkozás visszaad valamelyest abból a karrierből, amelyet nem tudtál beteljesíteni?
Nagyon sok versenyen indultam, hazai és nemzetközi szinten is, de amikor a tanítványaim úsznak, ugyan úgy izgulok, mint annak idején, a saját versenyeimen.

A tanítványaid, hogyan fogadják, amikor elmeséled a baleseted és a felépülésed történetét?
Nem szoktam róla beszélni. Úgy gondolom a jelen és a jövő az, ami igazán számít.

A koronavírus miként hatott az edzői munkádra?

Sajnos az utánpótlást szerintem nagyon megviselte a pandémia. Mindig a sportban, a sportnak éltem, de a korlátozások, a lezárások miatt az utóbbi évben, az oktatás majdnem, hogy egyenlő volt a nullával.

Az igazolt versenyzőkkel dolgozhatok jelenleg, várom az enyhítéseket. A versenyek elmaradtak így a motivációt nagyon-nagyon nehéz fenntartani.

Nemcsak az oktatással foglalkozol. Mai napig jársz szenior versenyekre is, hogyan készülsz ezekre?
2020 januárjában kezdem el ismét úszni, hosszú kihagyás után. A nap végeztével, mikor túl vagyok a napi feladatokon, edzéseken, akkor szoktam vízbe ugrani.

Milyen gyakran versenyezel? És mely sportolói eredményedre vagy a legbüszkébb?
A járványhelyzet miatt, ritkán, a csapat versenyeitől függ. Ők fontosabbak, ha nincs versenyük, nekem pedig lenne, átbeszélem a családommal, akik szintén jártasok az élsportban és ennek függvényében döntök.

Mindegyik versenyemre szívesen emlékszem vissza, még ha nem is sikerült jól. Mint mindenki, én is szeretek győzni, jól teljesíteni.

 

Hogyan telik egy átlagos hétköznapod?
Munka, majd délután rohanás az uszodába, edzés, ha minden rendben, tudok én is úszni, majd haza s következhet az adminisztráció. Régimódi vagyok, edzésnaplót vezetek, versenyekre tervezek, a tanítványaim fejlődését tanulmányozom, hatékony edzéselméleti módszereket keresek, kutatok.

Honnan jött a Pepe becenév? 
Ha jól emlékszem, nagyon fiatalon az úszótársaimtól kaptam. A mai napig vannak, akik csak így ismernek és nem is tudják az igazi nevem.

Nyári táborokat is szervezel, mit tanulhatnak a táborban a gyerekek? Milyen élményekkel gazdagodhatnak?

A sport, az úszás megszerettetése az elsődleges célom. A táborban mindenki tudásának megfelelő csoportba kerül, úszásuk fejlesztése, a tehetségek fellelése. Családias hangulat, rengeteg játékkal, irányított és szabadon választott formákban. Házi csúszdabajnokság, falmászás, strandolás, élményközpont látogatása és zárásként, minden résztvevő a tábor végén ajándékot kap.

A munka, az úszás és a család mellett van esetleg hobbid?
Szerencsés vagyok, a munkám a hobbim. E mellett fából készült kerti bútorokat szeretek készíteni, ha időm engedi.

Három gyermeked van, az ő életükben mekkora szerepet tölt be a sport? 

Nem kellett egyikőjüket sem rávezetnem. Mindegyiküknek meghatározó szerepet tölt be az életében. A gyerekek közül a legkisebb Ádi, úszott majd vízilabdázott, jelenleg kosárlabdázik. Gréti a mai napig versenyszerűen úszik, a legidősebb Ádám is úszott, ő most jogot tanul a Debreceni Egyetemen.

Mely versenyen láthatunk következőnek téged?
Remélem javul a helyzet és egyre több versenyt engedélyeznek. Célom továbbra is, a tavalyról elhalasztott Masters Európa-bajnokságon részt venni és az ehhez szükséges szintidőket megúszni.

-Arany Balázs-

az eredeti hír itt elérhető