Debrecen Hotels

Huszonhét kortárs magyar drámát láthat a közönség az idei DESZKA fesztiválon – itt a részletes program

  2019 Már 06 / #debrecen
Google ads
Google ads

Huszonhét kortárs magyar drámát láthat a közönség az idei DESZKA fesztiválon március 29. és április 6. között Debrecenben.

Gemza Péter, a Csokonai Színház igazgatója a fesztivált beharangozó szerdai debreceni sajtótájékoztatón elmondta, hogy művészeti műhelyük több mint száz magyarországi és határon túli előadásból válogatta ki a programban szereplő darabokat. A válogatás két legfőbb alapelve “a jó, kortárs drámai szöveg, illetve a magas színvonalú színpadra állítás” volt – tette hozzá.

Komolay Szabolcs (Fidesz-KDNP), Debrecen kultúráért felelős alpolgármestere az ország egyik legjelentősebb színházi eseményének nevezte a DESZKA fesztivált, amely immár 13. alkalommal mutatja be, hol tart a Kárpát-medencei magyar kortárs drámairodalom.

Gemza Péter a fesztivál fontos céljának nevezte a kortárs magyar dráma és színház népszerűsítését, megismertetését a hazai közönséggel. Mint mondta, a seregszemle idén is felsorakoztat kőszínházi és független, budapesti és vidéki, valamint határon túli előadásokat, és mára a program egyenrangú része a báb- és gyerekszínházi, valamint az ifjúsági tantermi forma is.

“Regényátirat egy haditudósító élményeiről, a tízparancsolathoz rendelt sorstragédiák, felnőtteknek szóló bábelőadás, az emberi gátlástalanság, megtéveszthetőség hiperrealizmusba oltva, szürreális nyomozás a betegség megértésére, thriller-vígjáték három családról egy plüsskutya gombszemén keresztül vagy épp romantikus komédia” – sorolta az idei DESZKA fesztivál programjában szereplő előadások témáit a sokszínűséget érzékeltetve az igazgató.
Hozzátette: a fesztivál idén is nagy hangsúlyt fektet a fiatal színházi generációk bemutatására a DESZKA- és a GÖRDESZKA-programban, valamint a Nyílt Fórum felolvasóestjein egyaránt.

Gemza Péter emlékeztetett arra, hogy 2017 óta a fesztivál keretében zajlik a Színházi Dramaturgok Céhe által szervezett Nyílt Fórum második fordulója, amely a születőben lévő friss magyar drámákba enged bepillantást. Mint megjegyezte, az idei programban két olyan előadás is szerepel, amely korábban a Nyílt Fórum drámafejlesztési programjában vett részt: Kovács Dominik és Kovács Viktor Mintapinty, illetve Znajkay Zsófia Rendezői változat című drámája.

Az idei seregszemle programjába végül 27 előadás került be: tizenhárom a fővárosból, tíz a vidéki színházakból, kettő a Vajdaságból, egy önálló előadás Erdélyből, valamint egy koprodukció, a Nemzeti Színház és a marosvásárhelyi Spectrum Színház közös előadása.

Gemza Melinda, a Csokonai Ifjúsági Program vezetője elmondta: a gyermek- és ifjúsági előadásokat felvonultató GÖRDESZKA programjában idén kilenc előadással találkozhatnak a nézők, közülük három osztálytermi nevelési profillal készült, egy pedig – a Nemzeti Táncszínház, a Duna Táncműhely és a Káva Kulturális Műhely Talpuk alatt című közös produkciója – táncszínházi nevelési előadás, amely új színfolt a DESZKA palettáján.

Gemza Melinda szerint az idei válogatás is bizonyítja, hogy a báb nem korosztályfüggő: felnőtteknek szól a Budapest Bábszínház Apa lánya című előadása, és 14 éven felülieknek a Barboncás Társulat Wonder-full avagy NÓRA Csodaországban című produkciója.

Az előadások létrejöttének hátterével a szakmai beszélgetéseken ismerkedhetnek meg a résztvevők. A fesztiválon Antal Csaba díszlet- és jelmeztervező, Árkosi Árpád rendező, Dobák Lívia dramaturg, Nánay István kritikus és Visky András író, drámaíró, dramaturg értékelik az előző nap látott előadásokat. A kötetlen beszélgetések során az alkotókkal is találkozhatnak a fesztivál résztvevői.

Az idei DESZKA díszvendége Pass Andrea író, rendező lesz, akinek munkásságával, alkotói módszereivel egy portrébeszélgetés keretében ismerkedhet meg a közönség. A fesztivál programjában két előadása is látható: a Füge és a Trafó koprodukciójában készült Eltűnő ingereket és a Vígszínház Vándorkutya című előadását is íróként és rendezőként is jegyzi.

A fesztivál záróeseményén idén négy zenész – Harcsa Veronika, Márkos Albert, Benkő Róbert és Pándi Balázs – és egy színész – Keszég László – vállalkozik arra, hogy Kassák Lajos válogatott verseit egy rendhagyó koncerten mutassa be.

 

A XIII. DESZKA Fesztivál programja

  1. 03. 29. péntek

17.30 Rendezői változat / ZNAJKAY ZSÓFIA / TÁP Színház Víg Kamaraszínház

20.00 Mintapinty / KOVÁCS DOMINIK-KOVÁCS VIKTOR / Csokonai Színház Horváth Árpád Stúdiószínház

 

  1. 03. 30. szombat

10.00 Hogyan fogjunk csillagot? / GIMESI DÓRA / Ciróka Bábszínház Csokonai Színház, Nagyszínpad

14.00 NYÍLT FÓRUM A DESZKA FESZTIVÁLON (Berecz Boglárka: Félelmeink, Dézsi Fruzsina: Nehéz az istennek velünk, Kele Fodor Ákos: Az egyse) Horváth Árpád Stúdiószínház

16.30 Cigány magyar / HORVÁTH KRISTÓF ÉS A TÁRSULAT / A Tudás 6alom Csoport Modem

18.00 Apa lánya / HÁY JÁNOS / Budapest Bábszínház Víg Kamaraszínház

20.00 Mintapinty / KOVÁCS DOMINIK-KOVÁCS VIKTOR / Csokonai Színház Horváth Árpád Stúdiószínház

20.00 Second Life avagy Kétéletem / DÖMÖTÖR ANDRÁS – BENEDEK ALBERT/ Orlai Produkciós Iroda Csokonai Színház, Nagyszínpad

 

  1. 03. 31. vasárnap

14.00 NYÍLT FÓRUM A DESZKA FESZTIVÁLON (Drubina Orsolya: A brémai kritikusok, Kemény Zsófi: Tiszavirág és bölömbika, O. Horváth Sári: Életigen) Horváth Árpád Stúdiószínház

18.30 wonder-full avagy NÓRA csodaországban / VÉSZITS ANDREA / Barboncás Egyesület Modem

20.00 Eltűnő ingerek / PASS ANDREA / Füge + Trafó koprodukció Csokonai Színház, Nagyszínpad

20.00 Apa lánya / HÁY JÁNOS / Budapest Bábszínház Víg Kamraszínház

 

  1. 04. 01. hétfő

10.00 Pimpáré és Vakvarjúcska / ERDŐS VIRÁG / Vojtina Bábszínház Vojtina Bábszínház

15.00 Eltűnő ingerek / PASS ANDREA / Füge + Trafó koprodukció Csokonai Színház, Nagyszínpad

15.00 Talpuk alatt / ROMANKOVICS EDIT / A Nemzeti Táncszínház, a Duna Táncműhely és a Káva Kulturális Műhely közös produkciója

19.00 Vándorkutya / PASS ANDREA / Vígszínház Víg Kamaraszínház

 

  1. 04. 02. kedd

14.00 Hamupipőke / GIMESI DÓRA / Vaskakas Bábszínház Csokonai Színház, Nagyszínpad

16.00 A lélek legszebb éjszakája/ JÁSZBERÉNYI SÁNDOR ÍRÁSAI ALAPJÁN / Örkény István Színház  Horváth Árpád Stúdiószínház

16.30 Hamupipőke / GIMESI DÓRA / Vaskakas Bábszínház Csokonai Színház, Nagyszínpad

18.00 Lear halála / ENYEDI ÉVA / Miskolci Nemzeti Színház Víg Kamaraszínház

20.00 A lélek legszebb éjszakája/ JÁSZBERÉNYI SÁNDOR ÍRÁSAI ALAPJÁN / Örkény István Színház  Horváth Árpád Stúdiószínház

 

  1. 04. 03. szerda

9.30 Rinocéroszok, avagy a diákcsíny-enciklopédia / FÁBIÁN Péter / K2 Színház Horváth Árpád Stúdiószínház

16.00 The End / kollektív alkotás / Kosztolányi Dezső Színház Víg Kamaraszínház

18.00 Beszélgetés Pass Andrea író, rendezővel Horváth Árpád Stúdiószínház

20.00 Sára asszony / DÖBRENTEI SAROLTA / A Nemzeti Színház és a marosvásárhelyi Spectrum Színház közös produkciója Csokonai Színház, Nagyszínpad

 

  1. 04. csütörtök

10.00 A csomag / kollektív alkotás / A Kerekasztal Színházi Nevelési Központ, az InSite Drama és a The Gap Arts Project koprodukciója Modem

14.00 Az ifjú Mátyás / MIKÓ CSABA / Csokonai Színház Víg Kamaraszínház

16.00 Nemzeti színházak igazgatóinak kerekasztal-beszélgetése Kirakat

18.00 Kálvária lakópark / SZÉKELY ROZÁLIA / Füge + Trafó koprodukció Horváth Árpád Stúdiószínház

20.00 10 / SZÉKELY CSABA / Radnóti Miklós Színház Csokonai Színház, Nagyszínpad

  1. 05. péntek

09.00 Stop / GRECSÓ KRISZTIÁN-HRUTKA RÓBERT / Harlekin Bábszínház Horváth Ádám Stúdiószínház

16.30  Ki tudja, látsz-e még? / BRESTYÁNSZKY B. ROZI/ Szab-Way Színházi Szervezet       Déri Múzeum

18.00 Széljegy / SPIRÓ GYÖRGY / Katona József Színház Csokonai Színház, Nagyszínpad

20.00 Az utolsó üzlet / ZÁVADA PÁL / Szegedi Nemzeti Színház Víg Kamaraszínház

 

  1. 06. szombat

10.00 A császár új ruhája / PARTI NAGY LAJOS / Mesebolt Bábszínház Vojtina Bábszínház

17.00 Liget / BOTOS BÁLINT / Váróterem Projekt Horváth Árpád Stúdiószínház

19.00.   HARCSA/KESZÉG/ MÁRKOS/ BENKŐ/PÁNDI: KASSÁK                                                             Csokonai Színház, Nagyszínpad