Hétfőn kezdődik a Föld hete az Agórával

2020.04.19

Létünk alapja az élővilág változatosságának megőrzése – erre figyelmeztet 2020. április 22-én a 30. magyar és az 50. világméretű Föld napja, melynek kiemelt témája maradt a biológiai sokféleség megőrzése is. Az Agóra Tudományos Élményközpont eddig minden évben különleges többnapos programsorozatot indított a Föld napja alkalmából, idén digitálisan csatlakoznak a mozgalomhoz. 

A mi bolygónk – A Föld hete az Agórával címmel az élményközpont Facebook oldalán és honlapján 2020. április 20., hétfőtől kezdve egész héten át a témához kapcsolódó, izgalmas írásokkal, videókkal és kvízekkel jelentkeznek. Szó lesz többek között arról, hogy minőségétől függően akár 1000 év is szükséges a műanyag „eltüntetéséhez” és hogy milyen megoldást jelenthetnek a biológiailag lebomló műanyagok, de elárulják azt is, hogyan hasznosítja az Agóra Tudományos Élményközpont a megújuló energiák adta lehetőségeket. Kiderül, miért is olyan különleges a Föld a Naprendszer bolygói között, mik azok a csillagoségbolt-parkok és léteznek-e rózsaszín tavak, emellett megismerkedhetnek az érdeklődők az év állataival és növényeivel is, a vasárnapi kísérletből pedig megtudhatják, miért veszélyes a savas eső a mészkőhegységekre.

A témához jól illik a Facebookon nemrég indult Neveljünk növényt! sorozat is, amelyben az Agóra Tudományos Élményközpont néhány munkatársa mutatja be saját praktikáit, a lakásban, a balkonon vagy a kiskertben nevelt növényeit, és sok tudományos érdekességet is megosztanak a témával kapcsolatosan.

1970-ben egy amerikai egyetemista, Denis Hayes kezdeményezésére tartották meg az első Föld napját, hogy felhívják a figyelmet az egyre fokozódó ökológia válság jeleire és a bolygónk védelmére. A mozgalomhoz már akkor 25 millióan csatlakoztak szerte az Amerikai Egysült Államokban. Olyan környezetromboló folyamatok megállítása volt az akció célja, mint például a nagyfokú levegő- illetve vízszennyezés, a túlfogyasztásunkból származó, újra nem hasznosítható hulladékok felhalmozódása vagy a fosszilis energiaforrásaink (a szén, a kőolaj és a földgáz) teljes felélése. Az akció később világmozgalommá nőtte ki magát, amelyhez hazánk az elsők között csatlakozott. 1990 óta Magyarországon is minden évben megünnepeljük a Föld napját, ekkor hozták létre környezetvédők hazánkban a Föld Napja Alapítványt.

A szervezet honlapján felhívják a figyelmet arra, hogy mindannyian sokat tehetünk bolygónk védelme érdekében. Építs közösséget, zöldítsd környezetedet, ültess fát, termelj haszonnövényeket, komposztálj, éheztesd a kukát, szigetelj, közlekedj közösen, ne vásárolj csomagoltat, élj műanyagok nélkül, válts környezetbarát szerekre, félkész, kész helyett egyél friss hazait, egyél kevesebb állatit… ajándék a környezetnek és az egészségednek!

az eredeti hír itt elérhető