Emberrablók büntetéseit enyhítette a debreceni bíróság

2018.01.18

Emberrablás, vesztegetés és kifosztás bűntette miatt elítélt tizenegy vádlott büntetését enyhítette, kettőét helybenhagyta másodfokon a Debreceni Ítélőtábla csütörtökön – tájékoztatta a táblabíróság szóvivője az MTI-t.

Fórizs Ildikó közölte: a vádlottak egy része letöltendő, másik része felfüggesztett, nyolc hónaptól két és fél évig terjedő börtönt kapott, három vádlottat előzetes mentesítésben részesített a másodfokú bíróság.

A megállapított tényállás szerint a sértett – a harmad- és negyedrendű vádlott közreműködésével – 2014 augusztusában “megvásárolta” az elsőrendű vádlott érdekeltségébe tartozó céget, de csak papíron, a szerződéskötéskor pénzátadás nem történt.

Ezután a sértett a cég számlájáról 17,5 millió forintot a sajátjára utalt át. A férfi ezután elérhetetlenné vált, ezért az elsőrendű vádlott elhatározta, hogy ismerősei segítségével elfogja. A szervezést a másodrendű vádlottra bízta, a többiek egyrészt a pénz visszaszerzésében, másrészt az elfogásban segítettek neki.

A sértettet 2015 januárjában egy vásárosnaményi parkolóban autóba tuszkolták, elvették táskáját, készpénzét, telefonját, igazolványait, majd Budapestre vitték, és éjjel-nappal őrizték egy hotelben, ahonnan néhány nap múlva rendőrök szabadították ki.

A Nyíregyházi Törvényszék 2017 májusában emberrablás bűntettének kísérlete, kifosztás, személyi szabadság megsértésének bűntette miatt 16 vádlottal szemben hozott elsőfokú ítéletet, amely 3 vádlott esetében jogerőre emelkedett.

A Debreceni Ítélőtábla Balla Lajos vezette tanácsa két vádlott kivételével valamennyi fellebbező vádlott elsőfokú ítéletét enyhítette, az elsőrendű vádlott B. R. ötéves börtönbüntetését például két év hat hónapra mérsékelte.

Az ítélőtábla enyhítő körülményként vette figyelembe a vádlottak rendezett személyi körülményeit, azt, hogy családjuk van, illetve családalapítás előtt állnak, valamint azt, hogy cselekményüket megbánták, és egyikük kivételével valamennyien büntetlen előéletűek.

Figyelembe vette a táblabíróság azt is, hogy a súlyosabb megítélésű cselekmény kísérleti szakban maradt. “A társadalomnak nagyobb érdeke fűződik ahhoz, hogy a terheltek rendezett életvezetése, társadalmilag hasznos tevékenysége megmaradjon” – ismertette a bíróság határozatának indokolását a szóvivő.

az eredeti hír itt elérhető