Sporttal segítettek a DESOK-ban

2020.02.06

Sportolj másképp, adj esélyt magadnak! címmel rendeztek egészség és sportnapot a Debreceni Egyetem fogyatékkal élő hallgatóinak a DESOK sportcsarnokában. Egészségügyi szűrővizsgálatokkal, sportprogramokkal és szakmai előadásokkal várták a résztvevőket.
A DEAC által szervezett eseményre hetven fogyatékkal élő hallgatót hívtak meg. A fiatalokat egészséges társaik kísérték el. A rendezvény célja az volt, hogy formálják az egyetemisták egészségtudatos magatartását.
– A fogyatékkal élő hallgatók elszigeteltebben élnek ép társaikhoz képest. Ez a közösségi rendezvény abban segített nekik, hogy az egészségi állapotukat javító módszerekkel és a mozgás területén kínálkozó lehetőségekkel is megismerkedhessenek, a kísérőik számára pedig a szemléletformálás, az érzékenyítés volt a program célja – közölte Müller Anetta főszervező.

A hallgatók toborzását a Debreceni Egyetem Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központja vállalta. Berényi András központvezető szerint minél több lehetőséget kell adni ezeknek a fiataloknak a mozgásra.

– A rendezvény megmutatta: van igényük arra, hogy sportoljanak, ezért olyan mozgásprogramokat kell kidolgozni, amik segíthetik a fogyatékkal élőket. Ez egy biztató kezdet, remélhetőleg a fiataloknak a jövőben helyük és lehetőségük is lesz arra, hogy mozoghassanak – fogalmazott.

A helyszínt az egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézete (DESKI) biztosította, Balogh László igazgató a sport fontosságát hangsúlyozta az esemény kapcsán.
– A Debreceni Egyetemen kötelező a testnevelés. Elkezdtünk azon gondolkozni, hogy a sport alól felmentő igazolás elfogadása helyett többet tennénk a fogyatékkal élők egészségének megőrzése érdekében azzal, ha a Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központtal közösen összeállítanánk egy speciális testnevelésórát. Ilyen nincs más magyar felsőoktatási intézményben. Egy félévben legalább 4-5 ilyen alkalmat szeretnénk tartani – tájékoztatott Balogh László, a DESKI igazgatója.

A helyszínen vérnyomás- és vércukormérést, egészségügyi és életmódtanácsadást végeztek a szakemberek, valamint a sport egészségre gyakorolt pozitív hatásairól is hallhattak a résztvevők. Elsajátíthatták az elsősegélynyújtás gyakorlatát és azt is megtanulhatták, hogyan kell a vízből kimenteni egy embert.
A szakmai program után nyújtó-erősítő, ügyességi gyakorlatokat, közös gerinctornát, gyógytornát is végeztek a hallgatók, akik csörgőlabdás bemutatót is tartottak.

A szervezők jövőre nem csak a hallgatókat, hanem a Debreceni Egyetem fogyatékkal élő munkavállalóit is meghívnák a rendezvényre.

A rendezvény az EFOP-1.8.6-17-2017-00019 – „Szabadidősport események a felnőtt lakosság körében és egészségfejlesztésre vonatkozó innováció az észak-alföldi régióban (SZELFI)” című projekt keretében valósult meg.

Sajtóiroda

az eredeti hír itt elérhető