Pert nyert az ügyész, aki Kósa Lajosról is posztolt, majd kirúgták

2019.05.12

Pert nyert az ügyész, akit – Magyarországon először – politikai tartalmú Facebook-posztjai miatt rúgtak ki – számolt be az Index.Pap Balázs 13 éve dolgozott ügyészként, szakmai munkáját elismerésben is részesítették. Pap az elbocsátást bíróságon támadta meg, az elsőfokú ítélet alapján pedig az ügyészségnek továbbra is alkalmaznia kell az eredeti pozíciójában. Az ítélet szerint az ügyész három politikai tartalmú posztjából kettőt véd a szólásszabadsághoz való jog. A harmadik posztja viszont valóban fegyelmi vétséget valósított meg, ám a szankció eltúlzott volt.

A kifogásolt bejegyzések

Az egyik poszt egy kép, amin egy birkanyáj van, ehhez a képhez pedig a következő szöveget írta ki az ügyész: „A  – mai ünnepről ennyi fog megmaradni nekem. Itthon is maradtam, alszom, filmet nézek, elvagyok. Remélem jövő ilyenkor már kedvem lesz kimenni.”

A bíróság szerint ez a poszt egy magánéletben tett poszt, az ügyész politikai tevékenységet nem valósított meg, és ebből nem lehet megállapítani azt, hogy ez a véleménynyilvánítás hatással lenne a munkájára, illetve hatással lenne az ügyészség függetlenségére.

A másik poszt egy megosztás az Orbán Lapjáról Kitiltottak Társasága nevű Facebook-oldalról. A képen összefogó kezek láthatók, minden kézen egy-egy ellenzéki párt logójával, a szöveg a képen pedig a következő: „Ha ezt a képet 1 millióan megosztjuk, akkor biztosan lesz összefogás! Itt az idő, most vagy soha!”

A bíróság erről is hasonlóan nyilatkozott: a poszt a véleménynyilvánítás szabadsága alá esik. A bíróság szerint a fenti két bejegyzés, figyelemmel a megjelenés körére, közvetlen hátrányt nem okozott az ügyészség megítélésére.

A harmadik bejegyzés már neccesebb, a bíróság is megállapította, hogy ezzel megvalósult a fegyelmi vétség. Ebben a posztban

Pap Balázs egy Index-cikket osztott meg, amely arról szólt, hogy Kósa Lajost hogyan vezette meg egy csengeri javasasszony. A bíróság szerint ez a bejegyzés sértette a hivatás tekintélyét.

Ibolya Tibor budapesti főügyész az utolsó poszthoz fűzött kommentről azt mondta: „gáz, egy ügyész ne minősítsen nyilvánosan se gyanúsítottat, se vádlottat, se tanút, se sértettet, se senkit”.

A bíróság végül azt állapította meg, hogy az ügyész a fenti posztok közül az egyikkel tehát valóban megvalósította a fegyelmi vétséget, ám a kirúgás nem állt arányban ezzel.

Az ítéletben meghatározott sérelemdíjnál a bíróság azt mondta, az eredeti beadványban kért 20 milliót eltúlzottnak ítélte meg, így végül egészségkárosodás miatt egymilliós összeget állapított meg.

 

az eredeti hír itt elérhető