Minority SafePack: a Parlament támogatja Európa sokszínűségét

2020.12.18
  • foglalkozni kell a nyelvi és kulturális elszegényedéssel
  • az Uniónak támogatnia kellene a sokszínűséget, a kisebbségi nyelveket és a többnyelvűséget
  • a kezdeményezés az oktatásra, kulturára, közszolgálatásokra, és az uniós és állami támogatáskra fókuszál

A Parlament csütörtökön a kulturális és nyelvi sokszínűséget fokozni kívánó európai polgári kezdeményezés javaslataival kapcsolatban cselekvésre szólította fel a Bizottságot.

A Parlament az 524 szavazattal, 67 ellenszavazat és 103 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban megállapítja, hogy az Unióban a legtöbb nemzeti és nyelvi kisebbségnek asszimilációs nehézségekkel és nyelvük elvesztésével kell szembenéznie, ami Európa nyelvi és kulturális elszegényedését eredményezi. A Parlament ezért az 1,1 millió európai polgár által aláírt „Minority SafePack – egymillió aláírás a sokszínű Európáért” európai polgári kezdeményezést támogatva jogszabályjavaslatot vár a Bizottságtól a helyzet kezelésére.

A kisebbségi nyelvek és a többnyelvűség védelme

A képviselők elismerik, hogy a kisebbségek védelme a tagállamok hatáskörébe tartozik, ugyanakkor ismételten uniós minimumkövetelményeket várnak a kisebbséghez tartozók jogainak védemére. A regionális nyelveket támogatni kell, és védeni kell a nyelvhasználathoz való jogot az olyan helyeken, ahol az egy hivatalos nyelven túl más nyelveken is beszélnek, teszik hozzá. A nyelvi közösségek védelme során pedig tiszteletben kell tartani au alapvető jogokat.

A Minority SafePack javaslatai

Bár számos uniós tagállamban jelenti sikertörténetet a különböző nyelvet beszélők harmónius együttélése, azonban az Uniónak ennek ellenére segítenie kellene a nemzeti, regionális és helyi erőfeszítéseket. Az Unió támogassa a kulturális és nyelvi identitás megőrzését célzó, ösztönző lépéseket többek között az oktatás, a kultúra és a közszolgáltatások területén, és foglalkozzon egyes kisebbségi nyelvek kihalásának veszélyével, kérik a képviselők. Az állásfoglalás megemlíti, hogy a polgári kezdeményezés egy, az európai nyelvi sokszínűséggel foglalkozó központ létrehozását is javasolja.

A Parlament emellett:

  • aggodalmának ad hangot a nemzeti és nyelvi kisebbségek ellen irányuló gyűlölet-bűncselekmények és gyűlöletbeszéd riasztó mértékű terjedése miatt;
  • a kulturális szereplőket segítő intézkedéseket javasol;
  • felhívja a figyelmet arra, hogy a nyelvi kisebbségek gyakran nem rendelkeznek saját, átfogó médiaszolgáltatással, és felkérik a Bizottságot, hogy támogassa az ilyen szolgláltatások létrejöttét;
  • kiemeli, hogy a jövőbeli rendeletekben figyelembe kellene venni a kisebbségi nyelvekkel kapcsolatos aggályokat, és annak szellemében módosítani a szerzői jogokkal és a területi alapon korlátozott tartalmakkal kapcsolatos szabályokat; és
  • rámutat, hogy az Európai Unióban tartózkodó hontalan személyek nagy része nemzeti és nyelvi kisebbségekhez tartozik.

A hétfői vitában felszólaló magyar képviselők

  • Gyöngyösi Márton (független)
  • Donáth Anna (Renew)

A következő lépések

Az Európai Bizottságnak hat hónapon belül be kell számolnia a Minority SafePack-kel kapcsolatos javaslatairól, vagy meg kell indokolnia, hogy miért nem lép az ügyben. A polgári kezdeményezés kilenc különböző területen vár jogalkotási javaslatot.

Háttér

A kisebbségekhez tartozó személyek védelme az Unió egyik alapvető értéke, a Szerződés 3. cikkének (3) bekezdése pedig az európai kulturális örökség megőrzését és további gyarapítását tűzi ki az Unió egyik feladatául.

Az európai polgári kezdeményezés a demokratikus részvétel egyik eszköze. Ha legalább hét tagállamból több mint egymillió európai polgár támogat egy kezdeményezést, akkor az Európai Bizottságnak lépnie kell az ügyben. A Minority SafePack szervezői a közelmúltban mutatták be célkitűzéseiket egy nyilvános meghallgatáson, amely az első ilyen jellegű esemény volt, amelyen a távolból vettek részt a felszólalók.

 

az eredeti hír itt elérhető