Megvan, mikor lesz szúnyogirtás Debrecenben – a méhek és a fecskék nagyon rosszul járhatnak

2019.06.26

Az önkormányzata megbízásából légi úton történő szúnyoggyérítés lesz Debrecenben.

A védekezés időpontja: 2019. június 27-28-29

Tartaléknapok: 2019. június 30. július 1-2

Az irtás során felhasznált készítmény: Deltasect 1.2 ULV (deltametrin hatóanyaggal)- 0.6litcr/ha dózisban.

Az irtáshoz használt készítmény az összes ízeltlábúra, így a méhekre is veszélyes, ezért kérik a méhészeket, hogy a kezelés ideje alatt a méhek bezárásáról gondoskodjanak.

A szúnyogirtás veszélyei Magyarországon

A szúnyogirtás megszabadít a kellemetlen vérszívóktól, a hazánkban alkalmazott módszer viszont jelentős természeti károkat okoz. Míg a nyugat-európai országokban nagyobbrészt biológiai védekezést alkalmaznak a szúnyogok ellen (ez csak a szúnyoglárvákat öli meg), Magyarországon szinte teljes egészében kémia szúnyogirtás van.

A Magyar Madártani Egyesület cikke szerint amellett, hogy a kémiai hatóanyagok nem szelektívek – tehát

a szúnyogok mellett más ízeltlábúakra és szinte a teljes vízi ökoszisztémára is hatnak -, hosszú távú alkalmazásuk rezisztenciát (az irtószerrel szembeni ellenállóságot) és keresztrezisztenciát (azonos hatásmechanizmusú szerekkel szembeni ellenállóságot) okoz.

Ezeknek a szereknek sokat hangoztatott emlős semlegességéről pedig időről-időre kiderül, hogy az elbizakodottság megalapozatlan volt.

Súlyosan környezetszennyező és nem szelektív volta miatt kémiai szúnyogirtás védett területen nem alkalmazható (csak biológiai) – ugyanakkor lakott területek közelében igen! Emiatt

a településeken csökken a rovartáplálék mennyisége, illetve a méreganyagok a szennyezett legyeket, méheket, szúnyogokat elfogyasztó állatokra (a ragadozó rovaroktól a kétéltűeken, hüllőkön és madarakon át az emlősökig) hatnak. Minden bizonnyal ez az egyik oka annak, hogy a leginkább városlakó, repülő rovarokra vadászó molnárfecske hazai állománya felére csökkent 1999–2013 között.

De szúnyogirtást követően országszerte tapasztalnak konkrét madárelhullásos eseteket is, elsősorban fekete rigók és széncinegék esetében, melyeknél egyik napról a másikra teljes fészekaljnyi fióka pusztul el.

az eredeti hír itt elérhető