Le kellene mondania a máltai miniszterelnöknek most, mondja a Parlament

2019.12.20

A képviselők aggasztónak találják a Daphne Caruana Galizia újságíró meggyilkolásával kapcsolatos nyomozás hitelességét és az a kapcsán felmerült vádak kivizsgálásának akadozását.

Kétséges a nyomozás kimenetele, ha Joseph Muscat miniszterelnök helyén marad
Máltán komoly és folyamatos veszély fenyegeti a jogállamiságot, a demokráciát és az alapvető jogokat
Legyen vége az „állampolgárság befektetésért” és „tartózkodási engedély befektetésért” programnak
Az oknyomozó újságírók elismerésére létrehozzák az évente kiosztandó „Európai Daphne Caruana díjat”
A Parlament az 581 szavazattal, 26 ellenszavazat és 83 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban arra hívja fel a figyelmet, hogy amíg Joseph Muscat miniszterelnök hivatalban van, a jelenleg zajló nyomozás hitelessége megkérdőjelezhető marad.

 

Az állásfoglalás a máltai miniszterelnököt, illetve elsősorban kabinetfőnökét és a leköszönt turisztikai minisztert korrupcióval és pénzmosással vádló állításokra utal. A korrupcióval és pénzmosással kapcsolatos nyomozás más kormánytagokra és a hozzájuk kapcsolódó magáncégekre és egyénekre is kiterjed. A képviselők sajnálatukat fejezik ki, hogy „egyéb, kapcsolódó pénzmosási és korrupciós üggyel kapcsolatos vizsgálat nem haladt előre, vagy egyáltalán nem is indult el”.

 

Védeni kell a demokráciát, a jogállamiságot és az alapvető jogokat

 

„Az elmúlt évek máltai fejleményei ahhoz vezettek, hogy komoly és tartós fenyegetések érik a jogállamiságot, a demokráciát és az alapvető jogokat”, fogalmaznak a képviselők, kiemelve a sajtószabadság, a rendőrség és az igazságszolgáltatás szabadsága, a békés gyülekezés szabadsága, és a hatalmi ágak szétválasztása miatti aggodalmat.

 

A képviselők üdvözlik a Bizottság alelnöke, Vĕra Jourova megjegyzését, amely szerint a máltai igazságügyi reformok elmaradása alapot adhat a 7. cikk szerinti eljárás megindítására. Kiemelik: sürgősen szükség van a demokráciával, a jogállamisággal és az alapvető jogokkal foglalkozó uniós mechanizmusra, amely évenként értékelné a tagállamokat egy független, bizonyítékokon alapuló, megkülönböztetésmentes vizsgálat során.

 

A Parlament a befektetőknek adott máltai állampolgársági és letelepedési programok megszüntetését is kéri, mivel ezek gyakorlatilag az uniós állampolgárság áruba bocsátását jelentik, és szembe mennek a pénzmosás és a határokon átnyúló bűnözés elleni erőfeszítésekkel, továbbá gyengítik a schengei övezet egységét.

 

Az állásfoglalás végül üdvözli a kiváló oknyomozó újságírók elismerésére létrehozott, évente kiosztandó „Európai Daphne Caruana díjat”.

 

Háttér

Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságíró 2017-es meggyilkolásával kapcsolatban napvilágra került legújabb híreket és az annak következtében kialakult politikai zűrzavart követően december 3-4-én parlamenti delegáció járt az országban, hogy a helyszínen mérje fel a helyzetet. A delegáció által készített jelentésről a jövő év elején vitázik az Állampolgári Jogi bizottság.

az eredeti hír itt elérhető