Koronavírus – Törökországban tovább csökken az új esetek és a halálos áldozatok száma

2020.05.01

Törökországban pénteken 2188 ember szervezetében mutatták ki az új típusú koronavírust, és ezzel a fertőzöttek száma 122 392-re nőtt – közölte Twitter-fiókján Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter, a járvány három hete ereszkedő trendjének folytatódásáról beszámolva.

A kis-ázsiai országban április 11-én érte el az újonnan regisztrált esetek száma az eddigi legmagasabb napi értékét, 5138-at, a járvány terjedésének üteme azóta mérséklődik. Csütörtökön 2615 embernél diagnosztizálták a kórokozó SARS-CoV-2 vírust.

A hivatalos közlés szerint a csütörtöki 93 után pénteken 84 ember vesztette életét a járványban, ami április 7. óta a legalacsonyabb napi érték. Eddig összesen 3258-an haltak meg a Covid-19 betegség következtében. A tárcavezető által megosztott táblázatból az is kiderült, hogy miközben az elmúlt 24 órában az intenzív ellátásra szoruló betegek száma tovább csökkkent, most 1514-ről 1480-ra, a lélegeztetőgépre szorulóké valamelyest emelkedett, 803-ról 818-ra. (Az előbbi rekordértéke április 19-én 1922, az utóbbié április 14-én 1087 volt.)

A gyógyultnak minősítettek száma pénteken ismét nagy mértékben nőtt, 4922-vel – ami az újonnan igazolt fertőzöttek számának több mint kétszerese – s így eddig már 53 808-an hagyhatták el a kórházat.

A 83 milliós országban az új koronavírus hivatalos, március 11-ei megjelenése óta több mint 1 millió 75 ezer tesztet végeztek el. A napi tesztszám és a feltárt új esetek aránya még soha volt olyan kedvező, mint pénteken, kerekítve 5,3 százalék.

Törökország 31 városában – köztük Isztambulban és Ankarában – három hete hétvégi kijárási tilalom van érvényben, amit legalább május végéig fenntartanak. A korlátozást ezen a héten péntekre is kiterjesztették május 1. miatt. Állandó jellegű kijárási tilalom kizárólag a 65 évnél idősebbekre, a krónikus betegekre, illetve a 20 éven aluli, nem dolgozó fiatalokra vonatkozik. Azonban az emberek többsége a hétköznapokon munkába jár, hogy mozgásban tartsa a gazdaságot, miközben a hatóságok a közösségi életet és a távolsági közlekedést már szinte teljesen felfüggesztették.

Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfőn jelezte, hogy egy olyan átfogó programon dolgoznak, amely a “normális élet visszaállítását” célozza a muszlim böjti hónap, a ramadán után, tehát május végétől. A részleteket a közeljövőben ismertetik – fűzte hozzá.

az eredeti hír itt elérhető