Kétféle módon gyűjtik be a kidobott karácsonyfákat Debrecenben

2021.01.04

A Debreceni Hulladék Közszolgáltató Nonprofit Kft. a korábbi évek gyakorlata szerint az ünnepeket követően Debrecen város közigazgatási területén szervezetten gondoskodik a kidobásra szánt karácsonyi fenyőfák begyűjtéséről és elszállításáról.

Ezt a ritkábban és a sűrűn lakott övezetekben két módon valósul meg – írja közleményében a cég.

A ritkábban lakott, azaz a „Kertes házas” övezetekben a fenyőfát a kommunális hulladékgyűjtő járat gyűjti be, így azokat a kuka mellé kell kihelyezni az ürítési napon.

A sűrűn lakott városrészeken, azaz a lakótelepeken kifejezetten erre a célra gyűjtőjáratot szervez a közszolgáltató január 6-tól január 31-ig. A lakótelepeket körzetekre osztják, és a körzetekből ütemezett járattal gyűjtik be a fenyőfákat, egy körzet hetente kétszer kerül feltakarításra. A begyűjtést 2 műszakban végzik, 5:30-13:30 között, illetve 14:00-22:00 között. A fenyőfákat a kommunális gyűjtőjárat útvonala mellé (lehetőség szerint a közelébe) kérik kihelyezni.

Természetesen a január 31. után kihelyezett fákat is begyűjtik, de ezt már a beérkező jelzések alapján „címre érkezve”.

Így szomorkodnak az el nem adott fenyőfák Debrecenben – fotók

A lakótelepek parkjaiból a DHK Kft. részéről nem történik begyűjtés, ez a DMJV Önkormányzat által parkfenntartási feladatokra szerződött alvállalkozók feladata lesz, emiatt amennyiben a lakosok városi parkokban észlelnek kidobott fenyőfát, a DMJV Zöldterületi Osztályát kell erről értesíteni – olvasható a közleményben.

Mi lesz a kidobott fák sorsa?

A fenyőfák a Regionális Hulladékkezelő Központba kerülnek, ahol aprítást követően komposztálják őket.

A fenyőfákat hasznosításuk előtt az A.K.S.D. Kft. munkatársai megtisztítják a rajtuk maradt díszeiktől, majd leaprítják őket. 2-4 cm-es apríték keletkezik így a fenyőkből, amit ilyen formában használnak fel az Agromass Kombi komposzt készítéséhez.

Egy 100 m hosszú, 200 m3-es prizmában 100 m3 előkezelt szennyvíziszap van, 50 m3 szalma, és 50 m3 fa-apríték. Ebből az 50 m3-ből körülbelül 3 m3 a fenyő-apríték. Tavaszra elfogy a fenyőfa.

Az Agromass Kombi Komposzt fő alapanyaga a Vízmű Zrt-nél már előkezelt szennyvíziszap, ami egy teljesen homogén állagú, viszonylag szagtalan, 25%-os szárazanyag tartalmú, egészségre teljesen ártalmatlan iszap.

A szennyvíziszap komposztálásához szükség van szalmára és fa-aprítékra, egyrészt az optimális szén-nitrogén arány beállításához, másrészt a levegő átjárhatóság biztosítása érdekében, mivel ez egy aerob folyamat.

Megközelítőleg 8 000 tonna Agromass Kombi Komposzt kerül értékesítésre, túlnyomó része, 70%-a szántóföldekre kerül, 20%-a erőművi hasznosításra, 10%-a pedig kertészetekbe, házi kertekbe, füvesítési munkálatokhoz.

az eredeti hír itt elérhető