Hogyan találj munkát diákként?

2022.03.24

Diákmunkát a legtöbb esetben nehéz az állásportálokon találni, ugyanis más felületre töltik fel azokat A diákszövetkezetek és iskolaszövetkezetek oldalán, vagy az egyetem karrier oldalán van a legnagyobb esélyed! Ezeken az oldalakon biztosan találsz a tanulmányaidba vágó munkát és gyakornoki helyet, csak meg kell szerezned a legjobbat.

A diákmunka felkészít a valódi életre, önállóságra, a pénz megbecsülésére nevel. Ráadásul esélyt ad annak is, hogy anyagilag kissé önállóvá válj, miközben szakmai tapasztalatra szert teszel – még mielőtt kikerülnél a munkaerőpiacra!

A diákmunka adózása

A diákmunka nagy előnye, hogy sokkal kevesebb adót kell utána fizetni. Jogilag szabályozva van, hogy mindössze a 15 százalékos SZJA-t, vagyis személyi jövedelemadót vonhatják le.

Ez azt jelenti, hogy a nettó béred, tehát, amit kézhez kapsz (a bankszámládra), az a bruttó béred 85 százaléka lesz. A bejelentett alkalmazotti jogviszony esetén ez jóval több, ugyanis a 15 százalékos SZJA-n kívül még további adókat vonnak le.

A diákmunka utáni bér mindig órabérben kerül elszámolásra, hiszen, bár a szerződés rögzítheti, mégis lehet hetente eltérés a munkahelyen töltött órák számában. Általában ez a szorgalmi időszakban több, vizsgaidőszakban kevesebb, de sok munkahelyen nyugodtan ki is hagyhatsz 1-1 hetet.

Az órabér a diákszövetkezetek oldalán mindig megtalálható, és munkától, cégtől függően változik. Általában 1000-2500 forint órabér között mozog, de vannak olyan területek, ahol ennél is magasabb lehet. A műszaki, informatikus, mérnök gyakornokok jellemzően inkább 1800-2500 Ft közötti órabérrel számolhatnak, míg a ruházati eladók vagy gyorséttermi dolgozók inkább 1100-1300 Ft között keresnek. Ha pedig plusz műszakot vállalnál hétvégén vagy este, azért kiemelt bérezés jár.

Hogyan jelentkezz a diákmunkára?

A diákmunkára a diákszövetkezetek oldalán tudsz jelentkezni, és biztosan szükséged lesz egy önéletrajzra. Az önéletrajz egy egy oldal hosszúságú, Word vagy PDF dokumentum, amit először lát rólad a munkáltató. Fő célja, hogy bemutassa a képességeidet, esetleges tapasztalataidat és a tanulmányaidat, ezzel meggyőzve a leendő főnöködet, hogy téged keres.

Az önéletrajz szekciói az alábbiak:

  • Személyes adatok, elérhetőségek

Ebben a szekcióban mindenképp szerepeljen a név, mobiltelefonszám, email cím, születési hely és idő, lakcím. Az email cím ne egy vicces becenév legyen – ideje a kereszt-, illetve vezetéknevedből létrehozni egy professzionális email címet!

  • A karriercél meghatározás

Ebben bemutatod a motivációdat, hogy milyen képességeid vannak, miért te lennél az ideális választás a pozícióra – mindezt 3-4 mondatban.

  • A szakmai tapasztalat

Amennyiben van, fordított időrendi sorrendet használj, vagyis a legújabbal kezdd, és úgy haladj időben visszafelé.

  • Tanulmányok

Szintén a jelenlegivel kezded a felsorolást, és haladsz időben visszafelé, maximum az érettségiig. Itt érdemes bulletpontokban felsorolni a legfontosabb, a pozícióhoz kapcsolódó tantárgyakat, vagy ha TDK versenyen vettél részt, esetleg a HÖK-ben dolgozol.

  • Képességek, készségek

Ezek olyan tudást és személyiségjegyeket jelentenek, amelyeknek birtokában vagy. A keresetteket mindig megtalálod az álláshirdetés elvárásai között!

  • Nyelvtudás

Mindig sorold fel a szintjét is!

További tippek a diák önéletrajzhoz

  • A legszembetűnőbb a tökéletes sablon kiválasztása: kreatívabb szakma esetén nyugodtan válassz színesebb sablont!
  • Mindig válassz hagyományos betűtípust (Times New Roman, Calibri vagy Arial), és 11-12-es betűméretet.
  • Mindig készíts egy néhány soros kísérőlevelet is, amiben leírod röviden (2-3 mondatban), miért jelentkezel a munkára, miért motivál a munkád során.
  • Az önéletrajz sose legyen túlzsúfolt, mert akkor olvashatatlanná válik.

Néhány egyszerű tippet és tanácsot betartva nem lehetetlen gyorsan munkába állni! (x)

az eredeti hír itt elérhető