Hazamehettek a debreceni négyes ikrek

2019.11.29

Füzesgyarmati otthonukban gyarapodnak tovább.

A debreceni négyes ikrek, Anita, Anna, Panna, valamint Richárd (b-j) a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nõgyógyászati Klinikáján 2019. november 29-én. Az 1230 és 1750 gramm közötti súllyal október 24-én született babákat hazavihették szüleik, Nagyné Kozák Anita és Nagy Richárd a kórházból.
MTI/Czeglédi Zsolt

Eg hónapja adott életet négyes ikreinek a Debreceni Egyetem Klinikai Központján a Nagyné Kozák Anita. A mesterséges megtermékenyítéssel fogant újszülötteket a terhesség 32. hetében császármetszéssel segítették a világra.

A három kislány és egy kisfiú – Anita, Anna, Panna és Ricsi császármetszéssel, koraszülöttként jöttek a világra, de olyan szépen fejlődnek, hogy a csütörtöki védőoltásokat követően végre hazamehettek a Békés megyei Füzesgyarmatra.

Egy igazi csapatmunka, a szülészet és a neonatológia, valamint más szakterületek együttműködésével értük el, hogy az édesanya és a babák szövődménymentesen hagyhatják el a klinikát. Négyes ikerterhesség nálunk legutóbb 3 éve, azt megelőzően pedig 30 éve volt. Az asszisztált reprodukciós technikák fejlődésével az ikerterhesség viszont egyre gyakoribb, a klinikán jelenleg is 20 ikerterhes kismama van a szüléshez közel

– hangsúlyozta Krasznai Zoárd Tibor az unideb.hu-nak.

A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese kiemelte, hogy a Kenézy integrációjával az ország legnagyobb szülésszámú intézménye jött létre a Debreceni Egyetemen, ahol adottak a feltételek és folyamatosak a fejlesztések ahhoz, hogy család- és bababarát ellátást nyújtsanak.

Az édesanya és a babák 5 héttel a császármetszés után, szövődménymente gyermekágyas időszakot követően térhettek haza. A terhesség 32. hetében születtek kielégítő állapotban, de légzéstámogatást igényeltek. A három kislány és a kisfiú 1230 és 1750 gramm közötti súllyal jött világra október 24-én. Azóta egyenletesen és egyformán fejlődtek, mára mindegyikük több mint 2 kiló.  Az ikrek pénteken ugyan hazamehettek, de a szülők folyamatos kapcsolatban maradnak a debreceni klinika orvosaival, akik az otthoni szakembereket is felkészítették a babák gondozására.

Tartottunk egy hazaadás tervező találkozót, ami az országban csak nálunk van. Meghívtuk többek között a babák háziorvosát, a területileg illetékes védőnőt, és a mentorprogram részeként olyan anyákat, akiknek szintén koraszülött babáik vannak és támogathatják a szülőket. Megbeszéltük, mi vár otthon a családra, hogy alakul a táplálás, az oltások rendje. Szoros kapcsolatot tartunk a családdal, legközelebb két hét múlva jönnek vissza kontrollra

– ismertette Rózsa Tímea, a gyerekek kezelőorvosa, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikájának csecsemő és gyermekgyógyász szakorvosa.

A klinika szakdolgozói a szülőknek mindent megtanítottak, hogyan lássák el a négy babát.  Anna, Panna, Anita és Richárd már most nagyon különböző személyiségek.

Ricsi és Panna nagyon aktívak, már most látszik, hogy erős egyéniségek, az etetésnél is kikövetelik az elsőséget. Anita és Anna lényegesen nyugodtabb. Érdekesség, hogy akik a pocakban is egymás mellett voltak, nagyon szeretnek egymáshoz érni. Ha el is vannak fordítva egymástól, rövid idő alatt visszafordítják az arcukat és összebújnak

– mondta az édesanya, Nagyné Kozák Anita.

Az édesapa az elmúlt egy hónapban folyamatosan ott volt a felesége, és a négy baba mellett. Otthonunkban mindent előkészített a hazatérésre. Igazi hősként tekint párjára, Anitára.

Az elején nem nagyon tudtam felfogni a történteket, de már egyre nagyobb a kötődés közöttünk. 5 hete folyamatosan a feleségemmel és a gyerekeimmel vagyok, az etetéseket is elsajátítottam, igyekszem mindenben segíteni, levenni a terhet a feleségemről

– nyilatkozta az édesapa, Nagy Richárd.

A szülők megköszönték az orvosok és a szakdolgozók munkáját. Ahogy fogalmaztak: óriási segítséget kaptak tőlük ahhoz, hogy egészségesen vihessék haza mind a négy kisbabát és elboldoguljanak a picikkel otthonukban is.

az eredeti hír itt elérhető