Fontos megállapodás az EU és Kína között száz európai és száz kínai földrajzi árujelző oltalom alá helyezéséről

2019.11.12

Az Európai Unió és Kína 2019 áprilisában tartott legutóbbi csúcstalálkozójukon vállalták, hogy kétoldalú megállapodást kötve kölcsönösen oltalom alá helyeznek száz európai uniós, illetve száz kínai földrajzi árujelzőt a területükön, így védve a kérdéses termékeket az utánzatok előállítása és a visszaélések elkövetése ellen. Ma sikeresen lezárultak a kétoldalú tárgyalások. A mérföldkövet jelentő megállapodás várhatóan kölcsönös kereskedelmi előnyöket biztosít, és a jó minőségű termékek iránti kereslet növekedését eredményezi majd mindkét oldalon. A megállapodás konkrét példája az Európai Unió és a Kínai Népköztársaság közötti együttműködésnek, és hűen tükrözi, hogy mindkét fél nyitott és elkötelezett a kereskedelmi kapcsolatok alapját jelentő nemzetközi szabályok iránt.

Az uniós agrár-élelmiszeripari export tekintetében Kína a második legjelentősebb célország – 2018 szeptembere és 2019 augusztusa között az uniós kivitel értéke elérte a 12,8 milliárd eurót. Kína a földrajzi árujelzők oltalma alatt álló termékek uniós exportja tekintetében is a második legfontosabb célállomás.
A kínai piacban nagy növekedési potenciál rejlik az európai élelmiszerek és italok szempontjából, mivel folyamatosan nő a középosztály aránya, melynek tagjai kedvelik az emblematikus, jó minőségű és eredeti európai termékeket. Ugyanakkor Kína is rendelkezik saját földrajzi árujelző rendszerrel, olyan különleges termékekkel, amelyeket a kétoldalú megállapodásnak köszönhetően ezután jobban megismerhetnek majd az európai fogyasztók. Az oltalom alá kerülő európai uniós földrajzi árujelzők közé tartozik például a Tokaji bor, a Champagne, a Feta, az Irish Whiskey, a Münchener Bier, a Polska Wódka és a Prosciutto di Parma. A kínai termékek közül egyebek mellett a Pixian Dou-Ban (Pihszieni babpép), az Anji Bai Cha (Ancsi fehér tea), a Panjin Da Mi (Panjin rizs) és az Anqiu Di Jiang (Ancsiui gyömbér) szerepel az oltalom alá kerülő árujelzők listáján.

A megállapodás várhatóan még 2020 vége előtt hatályba lép azt követően, hogy az Európai Parlament és a Tanács jóváhagyja a szöveget. A hatálybalépés után négy évvel a felek a megállapodás hatályát ki fogják terjeszteni további 175 uniós és 175 kínai földrajzi árujelzőre.

az eredeti hír itt elérhető