Folytatódik az egyeztetés a METRO és a KASZ között

2019.04.02

A METRO Kereskedelmi Kft. 2018 elején kidolgozta és elindította a Vállalati Bérfejlesztési Programját, amely az átláthatóság, tervezhetőség és az egyéni teljesítmény elismerésének alapelveire épül. A többéves programot a dolgozói visszajelzések mellett a piac pontos ismerete és a vállalat növekedéséből adódó lehetőségek szerint alakították ki, amelyet a cég vezetése következetesen hajt végre. A Vállalati Bérfejlesztési Program 2020-ig terjedő állomásai és intézkedései a munkavállalók előtt ismertek és széles körben elfogadottak voltak. A METRO 3 év alatt 55%-kal emelte a kezdő béreket, jelenleg 19,5%-kal fizet a szakmai bérminimum felett a belépő bér tekintetében, ami 233 333 Ft. A KASZ, akit egyébként bevontak a program kidolgozásába, február végén újabb követeléssel állt elő, amelyet a felelősen működő, helyi vállalatvezetés már nem tudott teljes egészében teljesíteni, a munkáltató által minden pontra adott megoldási javaslatát a dolgozókkal egyeztetve értékeli és visszajelez a vállalatnak.

A vállalatvezetés a program első három lépését ígérete szerint már megvalósította, tavaly októbertől 902 munkatársuk, a munkavállalók 40%-a részesült béremelésben. Ezen felül januárban a munkavállalók többségénél kétszámjegyű emelést hajtottak végre. A helyi vezetés a rendelkezésére álló kereteket az erőforrások átcsoportosításával a maximumra tágítva, a legalacsonyabb áruházi munkabért a jogszabályban előírt mértéket 19,5%-kal meghaladó 233 333 forintra emelte, amely tartalmazza az alapbért és a szektorban egyedülállóan munkaszerződésben rögzített 13-14. havi juttatást, amit betanított munka esetén is megadnak. Ezen felül fizetik ki a különböző pótlékokat és a teljesítményfüggő juttatásokat, amelyeknek a rendszerét szintén a dolgozói visszajelzések alapján állították fel az igazságos és korrekt elosztás jegyében.  A változások így 3 év alatt 55%-os alapbér-emelkedést jelentettek. Az idén éppen 25 éves jubileumát ünneplő, 2500 főt foglalkoztató nagykereskedelmi láncnál a piacképes bérek mellett a kedvezőbb munkakörülményekkel (pl. rugalmasabb műszakbeosztással, egyeztetett szabadságtervekkel, többségében nyolcórás foglalkoztatással és valódi kereskedői feladatokkal) is magyarázható, hogy a fluktuáció itt jóval kisebb – jelenleg 4,7% –, mint a kiskereskedelmi hálózatoknál, a munkavállalók 70%-a három évnél régebben dolgozik a METRO-nál.

A KASZ követeléseiben foglalt négy témakörben a vállalat vezetése konkrét megoldási javaslatokat tett. A felek arra törekednek, hogy a következő hetekben a dolgozókkal egyeztetve egyezségre jussanak.

az eredeti hír itt elérhető