EU-támogatással nevelik környezettudatosságra a debreceni fiatalokat

2019.11.16

Balázs Ákos alpolgármester kezdeményezésére az önkormányzat párbeszédet indított a fiatalokkal, hogy közösen tegyenek lépéseket környezetünk megóvása érdekében. Az Európai Hulladékcsökkentési Héthez kapcsolódóan Debrecen több oktatási intézményében is szemléletformálási céllal tartanak interaktív előadásokat a hulladék mennyiségének csökkentési lehetőségeiről.

Balázs Ákos alpolgármester 2019. november 15-én elmondta, hogy Debrecen számára kiemelkedő fontosságú a környezetvédelem, rövid időn belül

ez már a második olyan európai program, melyhez csatlakozik a debreceni önkormányzat.

A fenntarthatóság egyik fontos lépését a hulladék mennyiségének csökkentése jelenti, melynek lehetőségeiről már egészen fiatal korban beszélni kell. Ezért az önkormányzat párbeszédet kezdeményezett a fiatalokkal a szemléletformálás érdekében.

A debreceni hulladékcsökkentési program keretén belül az iskoláknak 1-1 db nagyméretű komposztálót ajándékoznak, melyben a gyerekek saját maguk gyűjthetik a faleveleket és a zöld hulladékot. Az Európai Hulladékcsökkentési Hét keretén belül pedig előadásokat szerveztünk, hogy akik még nem találkoztak a komposztálással korábban, most megismerjék azt és tovább adhassák ismereteiket közvetlen környezetüknek.

Debrecen önkormányzata a zöld hulladék kezelésének lehetőségeit

interaktív előadások formájában ismerteti az általános iskolás és a középiskolás diákokkal 2019. november 15. és 22. között.

Váradi Zoltán, a Természettár vezetője; Pálfi Zsuzsa, Debrecen Megyei Jogú Város ökomenedzsere és Domokos Csilla, az A.K.S.D. Kft. HR és PR vezetője tizenhat debreceni oktatási intézményében tartanak szakmai előadásokat a komposztálás helyes módjáról, valamint a hulladék kezelésének optimális lehetőségeiről. A projekt keretében összesen negyvennégy debreceni intézmény tanulója teszi szebbé iskolája környezetét.

Pappné Gyulai Katalin elmondta, hogy a Debreceni Tankerületi Központ fenntartásában működő 41 köznevelési intézményben 21224 gyermek tanul. Iskoláink mindegyike tantárgyi, szakköri és szabadidős tevékenység formájában, erdei iskolákban, nyári táborok alkalmával szervezik a környezeti neveléssel, a fenntarthatósággal, szemléletformálással kapcsolatos élményt nyújtó programjaikat. Emellett 7 intézményük öko-, további 11 pedig az Örökös Iskola címet viselheti, tanítási gyakorlatában komplex szemléletformáló programot valósít meg, foglalkoznak helyi és globális ügyekkel, a tanulók bekapcsolódnak a közvetlen környezetük hagyományainak, értékeinek megőrzésébe, gyarapításába.

A 2019. november 15-én a Benedek Elek Általános Iskola diákjai őszi nagytakarítást tartottak az iskola udvarán: közösen összegyűjtötték a lehullott faleveleket és az önkormányzattól kapott komposztálóba helyezték azokat.

Az Európai Hulladékcsökkentési Héten való részvétel A LIFE IP HungAIRy (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.

Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft, az Országos Meteorológiai Szolgálat és tíz további települési önkormányzat közreműködésével részt vesz a LIFE IP HungAIRy, projektben. A projekt keretében a város átfogó szemléletfomálási tevékenység megvalósításába kezd, melynek egyik állomása az Európai Hulladékgazdálkodási Héthez való csatlakozás, annak keretében megtartott előadások.

Fotó: Miskolczi János

az eredeti hír itt elérhető