EU-s támogatásból ültetnek több ezer fát Debrecenben

2021.11.12

Kezdődik a 2021-es őszi-tavaszi faültetés, és hamarosan kiírják a tavaszi véderdősítésről szóló közbeszerzési eljárást. A 2021-es őszi és 2022-es tavaszi szezonnal bezárólag 5639 kis fát ültetünk el, míg a tavasszal záródó véderdősítéssel már 40 ezer erdészeti facsemeténél fogunk járni – közölte Papp László, Debrecen polgármestere. A tavaszi véderdősítést – a LIFE IP HungAIRy (Európai Unió által támogatott) program keretein belül – a Vértessy kúriánál, a Vincellér utcán, a Tócóvölgy mögötti területen és a Vezér utcánál fogjuk elvégezni – tette hozzá.

2019 őszén, az új önkormányzati ciklus kezdetén egy új környezetpolitikát hirdettünk Debrecenben. Ambíciózus célokat és terveket fogalmaztunk meg. Büszkék lehetünk arra, amit az elmúlt két évben elértünk a városban a környezetvédelem, zöldpolitika és a zöldterületeink fejlesztése tekintetében. 

A Zöld Város Program a Debrecen2030 program egyik kiemelt eleme. Az elmúlt időszakban elkészült a Libakert, Vénkert, Sóház, Sestakert, folyamatban van az Újkert fejlesztése és rövidesen kezdetét veszi a Tócóskerti Zöld Város Program. A 2021-27-es Európai Uniós fejlesztési ciklusban is jelentős, több milliárd forintos forrást biztosítunk a Zöld Város Programok folytatásra.

Debrecenben a zöldterületek, parkok fejlesztése mellett a fásításra is kiemelt hangsúlyt fektetünk. 2019 tavaszán elindítottuk a 10.000 fát Debrecenbe programot. A 2021-es őszi és 2022-es tavaszi faültetési programmal együtt 5639 kisfát ültetünk el, valamint 40.000 erdészeti facsemetét fogunk elhelyezni a város különböző pontjain.

Ha elültetjük a tízezer fát Debrecenben, akkor ez 32 hektárnyi árnyékosított területet jelent a város életében, és évente 450 tonna szállópor megkötését is eredményezi

– mondta Papp László.

A zöldterületek fejlesztése mellett a közlekedésfejlesztés is fontos eleme a város fenntarthatóságának. Euro6-os motorral felszerelt, a jelenleg hatályos legmagasabb környezetvédelmi kritériumoknak megfelelő autóbusz park áll üzembe 2022-ben, kiegészülve 12 új, kizárólag elektromos hajtású, teljes mértékben környezetkímélő autóbusszal.

Egy olyan város, ami természetes folyóvízzel nem rendelkezik a Tócó-patak kivételével, eléri azt – több évtizedes küzdelem után -, hogy a Keleti-főcsatornát összekötik a város közigazgatási területével, amely előfeltétele annak, hogy a Nagyerdőt megóvjuk a kiszáradástól ezt tekintem az elmúlt évek környezetpolitikájának legnagyobb eredményének.

Ennek a 16 milliárd forintos beruházásnak köszönhetően, két év távlatában a Tisza vize eléri Debrecen közigazgatási területét. Ez újabb lehetőségeket nyit számunkra, egyrészt a Tócó menti városrészek dinamikus zöld fejlesztését, másrészt a Nagyerdő vízutánpótlásának, valamint a város keleti oldalán fekvő jóléti tavak vízutánpótlását illetően – fogalmazott.

Ez lehetővé teszi számunka azt, hogy a Tócóvölgy második ütemének beépítésénél több tízezer négyzetméteres zöldfelületekben gondolkodjunk, egy új, Tócóvölgyi park kialakításában, ahol már nem csak füvesítünk, játszótereket építünk, hanem megfelelő vízhozam mellett meglesz a lehetőségünk arra, hogy a vizet is beépítsük a zöldterületi fejlesztési programjainkba

fűzte hozzá Papp László.

Egy nagymértékű napelem építése tovább erősíti a város fenntarthatósági karakterét. 52 hektáros területen, a repülőtér déli oldalán, a déli iparterülethez közel, az Magyar Villamos Művekkel együttműködve, a területet a város által biztosítva fogunk egy nagykapacitású naperőművet létrehozni. A beruházás révén az üvegházhatást okozó gázok mennyisége évente hozzávetőlegesen 33 ezer tonnával csökken

– árulta el a városvezető.

Nem az a kérdés, hogy a cégek, nagyvállalatok vagy a magánszemélyek felelőssége a környezetvédelem és a fenntarthatóság, hanem az, hogy mindenki a maga életében hoz-e olyan döntéseket és cselekszik-e annak érdekében, hogy minél jobb állapotban tudjuk átadni Debrecent a következő generációnak, mint ahogy azt átvettük elődeinktől. 

Az új környezetpolitika alapelve, hogy a debreceniekkel közösen, szakemberek segítségével tegyük Debrecent egy hosszútávon fenntartható, zöld várossá. Ezért hoztuk létre a többségében fiatal, környezet- és természetvédelemi területen jártas szakértőkből álló Zöld munkacsoportot és indítottuk el a debreceniekkel együtt a Future of Debrecen mozgalmat

– hangsúlyozta Balázs Ákos.

A debreceniek a jó ügyek mellett mindig összefognak, ezt láthattuk a Future of Debrecen mozgalom által elindított a Mi Civaquánk ötletpályázatánál is. 274 debreceni 70 csapatot alkotva juttatta el jobbnál jobb ötleteit, melyből a három dobogós és a közönségdíjas ötlet is beépítjük a Civaqua-programba. Hiszen a Civaqua már nem álom, a Kormány támogatásával elhozzuk a Tisza éltető vizét Debrecenbe! – emelte ki az alpolgármester.

Azon cégek számára, akik együtt cselekszenek velünk ezekért a célokért megalapítottuk a Fenntartható Debrecen díjat. Elindítottuk a TeSzedd! De inkább ne dobd el! szemétszedési akciót és csatlakoztunk a LIFE IP HUNGAIRY levegőminőség javítását szolgáló projekthez. Tavaly kiépítettünk 50 innovatív zöld buszvárót a környezetvédelmi munkacsoport javaslatára, így a debreceniek zöld környezetben várhatják a zöld buszokat. Az összefogást mutatja, hogy ebben az évben elnyertük az Év fája díjat – hangsúlyozta Balázs Ákos.

Debreceni japánakácok lettek idén az Év fája verseny győztesei, ez lesz a nyereményük

A lakótelepek fejlesztésénél több mint 262 ezer négyzetméternyi zöldterület fog megújulni. Debrecenben belterületen az erdősültség mértéke 34%, és összesen 5,4 millió négyzetméter zöld terület. Barcelonában az erdősültség területe 27%, 1795 hektár erdővel rendelkeznek, Bécsben ez 25% és 8158 hektár erdővel rendelkeznek – hívta fel a figyelmet a környezetvédelemért felelős városvezető.

Az intézményeink energiahatékonysága tekintetében is jelentős előrelépéseket tettünk, 2020-ban – a 2013-as állapothoz képest – 263 ezer tonna széndioxiddal kevesebb károsanyag került Debrecen levegőjébe – emelte ki Balázs Ákos. 

Városunkban kiemelt szerepe van a kerékpáros közlekedés fejlesztésének, jelenleg több mint 80 kilométer hosszú összefüggő kerékpárúthálózattal rendelkezünk, ami az elkövetkező 1-2 évben több mint 25 kilométerrel bővül – mutatott rá a városvezető.

Aki hozzátette: szeretnénk, ha a debreceniek fákat fogadhatnának örökbe. Ehhez biztosítani fogjuk a fát, a fa öntözéséhez szükséges zsákot, és egy mobilapplikációt, amivel segíteni tudjuk a fa szakszerű gondozását.

az eredeti hír itt elérhető