Ady Endre és titokzatos rajongója elevenedik meg a Debreceni Irodalom Házában

2020.05.13

Digitális iskolai múzeumi oktatási napot szervez a múzeumok nemzetközi napja alkalmából május 18-ra a Mozaik Múzeumtúra: a Demó névre hallgató programban csaknem húsz múzeum vesz részt történelmi, irodalmi, néprajzi, zenei múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, online feladványokkal, játékokkal, videókkal, virtuális túrákkal. A virtuális esemény fő célja, hogy népszerűsítse a múzeumpedagógia újdonságait, megmutatva, hogy a múzeumok hogyan tudják segíteni az oktatás mindennapjait – közölte a Mozaik Múzeumtúra programot koordináló Örökség Kultúrpolitikai Intézet. A programhoz a Déri Múzeum és tagintézménye, a Debreceni Irodalom Háza is csatlakozott. A jelenlegi helyzetre való tekintettel a Déri Múzeumban a téma a gyógyítás és a gyógyító szerek lesznek, mindezt az állandó kiállítás egyik egysége, az egykori debreceni Arany Egyszarvú patika segítségével mutatják be a múzeumpedagógusok. A patika berendezése az egyik legszebb és legértékesebb hazai gyógyszertári gyűjtemény. Egyes edényekben még mindig megtalálhatók a régi gyógyszerek maradványai.

A minikiállításról készült kisfilm után a témához kapcsolódó online feladatok mozgatják meg a gyerekek fantáziáját. A Debreceni Irodalom Házában egy különleges szerelem, egy kíváncsi rajongó története elevenedik meg. Ady Endre pályája elején néhány évet Debrecenben töltött. Itt lett joghallgatóból újságíró, és kezdett első verseskötete, a Versek kiadásán dolgozni, ami 1899-ben meg is jelent Debrecenben. A fiatal költő ez idő tájt kapott levelet a Debreceni Hírap szerkesztőségébe Kíváncsi jeligére, melyben valaki afelől érdeklődött, vajon miért olyan bús költészete. E kérdéssel vette kezdetét egy levelezés, s egy különös szerelem a költő, és egy olyan leány között, akinek személye sokáig még az irodalomtörténészek számára is talány volt.

Az online tárlatvezetés során megismerjük azokat a relikviákat, melyeket kapcsolatuk bizonyítékául a Debreceni Irodalom Házában őriznek, s melyeket a vírus elvonulása után az Adybandi ébresztése című időszaki kiállításon tekinthetnek meg a látogatók. A tárlatvezetés során sok információ elhangzik Kíváncsi Illi és a költő levelezéséről, de némely fordulat rejtve marad. Azokat a diákok szerkesztett formában közreadott levelezésükből deríthetik ki. Az új ismeretek birtokában teljesebb képet kapnak e történetről, melyet képregényben is ábrázolhatnak.

az eredeti hír itt elérhető