A rezsicsökkentés “megvédése” miatt vétózta meg a magyar kormány az uniós klímatervet

2019.06.22

Közleményben magyarázza a magyarázza a Kormányzati Tájékoztatási Központ, hogy miért blokkolta csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök a lengyel, a cseh és az észt kollégájával együtt a karbonsemlegességről szóló uniós megállapodást.

A kormány közleménye szerint a rezsicsökkentés került volna veszélybe, ha megszavazzák a tervet.

“Magyarország a 2030-ig teljesítendő vállalásait, ahogyan ígérte, úgy be is tartja. A megújuló és atomenergia együttes használatával 2030-ra a hazai áramtermelés akár 90%-a is szén-dioxid-mentes lehet. A 2050-re kitűzött klímasemlegesség (szén-dioxid-semlegesség) azonban óriási kiadásokkal járna és hatalmas terheket róna a magyar ipar számára. Az említett javaslatot felelősen addig nem lehet támogatni, amíg nem tudjuk, hogy az Európai Unió mekkora forrásokat tud rendelkezésre bocsátani az ipar modernizálására.

Magyarország kormányának felelőssége, hogy alacsonyan tartsa a magyar családok rezsikiadásait, hiszen a hazai rezsiköltségek Európában a legalacsonyabbak között vannak. Azonban, ha az áramtermelést a megadott szempontok szerint kell kiváltani, úgy a magyar családok áramszámlája 30-40 százalékkal emelkedne”

– írják a közleményben, melyet az Index idézett.

Az Európai Bizottság egyébként épp a héten hozta nyilvánosságra a tagállamok által az év elején benyújtott nemzeti energia- és klímatervek értékelését, amelyben elmarasztalták a magyar terveket, mert véleményük szerint azok épp csak teljesítették a minimum követelményeket, és “a megújuló energia és az energiahatékonysági dimenzióban elmarad[nak] mind az uniós célokhoz való méltányos és arányos hozzájárulástól, mind pedig attól az elvárható ambíciótól, amit a klímaválság kezelése és az energiaátmenet megkövetelne Magyarországtól is.”

az eredeti hír itt elérhető