A Magyar Tudomány Ünnepén díjazták az innovációt

2020.11.05

A DAB székházában ünnepélyes keretek között, de a járványügyi előírások messzemenő figyelembevételével adták át az Észak-Alföldi Innovációs Díjakat 2020. november 4-én, a Magyar Tudomány Ünnepén. Az ünnepségen csak a díjazók és a díjazottak jelentek meg személyesen, az érdeklődők online követhették nyomon a rangos tudományos eseményt.

Az MTA Debreceni Területi Bizottsága (DAB), a Hajdú-Bihar, a Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és az INNOVA Észak-Alföld Regionális Fejlesztési és Innovációs Ügynökség idén 23. alkalommal hirdette meg az Észak-Alföldi Innovációs Díj pályázatát, melynek célja a nemzeti szinten vagy Észak-Alföldön kiemelkedő eredménnyel járó termékfejlesztést, technológiafejlesztést, informatikai rendszerfejlesztést, szolgáltatásfejlesztést célzó tevékenység, valamint kimagasló gazdasági teljesítmény elismerése.

A 2020. évi felhívásra Hajdú-Bihar megyéből öt pályázat érkezett be. A szakmai zsűri az Innovációs Díjat megyénk vonatkozásában a Tungsram Operations Kft.-nek ítélte oda, „Szabályzott oxid- és grafitréteg felülettel rendelkező, magas szakítószilárdságú wolframszál gyártástechnológiájának kifejlesztése orvosi célra” című pályázatáért, tekintettel annak újdonságtartalmára, a benne rejlő nagy hozzáadott érték gazdasági, társadalmi hasznosságára, valamint a fejlesztés nemzeti és globális célokhoz való illeszkedésére. A modern, robotizált műtéti eljárások komoly műtétek elvégzését teszik lehetővé minimális vágások ejtése mellett. A robotkarok miniatűr beavatkozó részeinek mozgatásához nagyon magas szakítószilárdságú, vékony sodratok szükségesek. Ezeknek a követelményeknek a wolfram huzal felel meg a legnagyobb mértékben, mivel szakítószilárdsága jelentősen magasabb a köznapi acélhuzaloknál, és ellenáll azoknak a fizikai/kémiai hatásoknak, amelyek többszöri használatot lehetővé tevő fertőtlenítés valamint az üzemeltetés közben érik. A Tungsram hajdúböszörményi gyárában olyan húzási és izzítási technológiát dolgozott ki és vezetett be a gyártásba, amivel teljesíthetők a szakítószilárdsági és a felülettel szemben elvárt követelmények. A termékek tömeggyártása elindult melynek eredményeként a cég havi több ezer kilométernyi mennyiséget szállít a vevőkhöz az Egyesült Államokba.

Az Innovációs Díjat Páles Zsolt az MTA DAB elnöke, Nagy Péter a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara ipari tagozati alelnöke és Vámosi Gábor, az INNOVA ügyvezetője adta át Bánhidi Viktornak, a Tungsram Operations Kft. gyárigazgatójának.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi és Iparkamara nyertes pályázója a „Túr-Agro” Minőségbiztosítási és Mezőgazdasági Szaktanácsadó Kft. lett, amely „A Túri Kamra hálózat innovatív, komplex szolgáltatásfejlesztése a közös piaci pozíció és a közös gazdasági teljesítmény erősítése érdekében” című pályázatával nyerte el az Innovációs Díjat. A Nagykunság déli részén elhelyezkedő Mezőtúr és környéke rendkívül gazdag hagyományőrző gasztronómiai és kézműves termékekben, melyet rendszerint helyi gazdaságok, őstermelők, egyéni és mikrovállalkozások állítanak elő, többnyire elszigetelten, a nyilvánosságtól elzártan. A Túr-Agro Kft. tevékenységével őket hivatott segíteni. A kezdeményezés 2017-ben a Túri Kamra helyi termékbolt létrehozásával indult, amely összefogta a helyi termelőket és egy üzleten belül közös piacteret és érdekképviseletet biztosított számukra. Jelenleg saját brand alatt szerepeltetheti termékeit 31 db mikrovállalkozó, 4 db kisvállalkozás és 2 szociális szövetkezet, melyet 2020-ban levédetett „Mezőtúri Míves Termék” védjeggyel látnak el. Az értékesítés több felületen történik. A helyi bolt, a Túri Kamra, kibővült a Kamra Terasszal, ahol csak és kizárólag a boltban is kapható élelmiszerekből összeállított ételek, italok szerepelnek. A helyi értékesítésen túlmenően termékeik 2020-tól már a közös webfelületen, egy központilag irányított online platformon is megtekinthetők és megvásárolhatók. A Túri Kamra nemcsak egy kölcsönös, üzleti alapon létrejött együttműködés, hanem egy aktív, folyamatosan növekvő közösség is, mely jelentős mértékben hozzájárul a térség gazdasági és kulturális fejlődéséhez, a helyi értékek megőrzéséhez. Ezt a dinamizmust több hazai elismerés és díj, valamint szakmai cikk is méltón példázza.

Az Innovációs Díjat Páles Zsolt az MTA DAB elnöke, Rabi Zsuzsa a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi és Iparkamara gazdaságfejlesztési vezetője és Vámosi Gábor az INNOVA  ügyvezetője adta át Dr. Barancsi Ágnesnek, a Túr-Agro Kft. ügyvezetőjének.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei győztes a Panyolai Szilvórium Zrt. lett, amely a „Panyolai Silvorus gyógynövénylikőr” című pályázatával érdemelte ki az Innovációs Díj elismerést. Panyolát már a régmúltban Istenfélő emberek lakták, akik gyakorta nyúltak a Teremtő patikájának fűben, fában rejlő orvosságaihoz. Az asszonyok tinktúráit jól kiegészítették a férfiemberek főzetei, a neves szilvóriumok, amelyek Szatmár kiváló gyümölcséből készültek. Erre emlékezve, az ősök iránti tisztelettel és hittel alkották meg korunk főzőmesterei a Panyolai Szilvórium Zrt. gyógynövény likőrjét. A Silvorius gyógynövénylikőr Magyarország szatmári tájegységének emblematikus gyümölcséből, 25 féle gondosan válogatott gyógy- és fűszernövényből, aszalt és friss szilvaágyon érlelt szilvapálinka hozzáadásával készült likőrkülönlegesség.

Az Innovációs Díjat Páles Zsolt az MTA DAB elnöke, Ambrus Lajos a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szolgáltató tagozati alelnöke és Vámosi Gábor az INNOVA ügyvezetője adta át Lakatos Gergelynek, a Panyolai Szilvórium Zrt. vezérigazgatójának.

az eredeti hír itt elérhető