A Bizottság megerősíti a jogállamiságot szolgáló eszközöket, és lépéseket tesz a lengyelországi bírák védelmében

2019.08.02

A 2014 óta levont tanulságokra és az idén április óta zajló részletes konzultációkra építve a Bizottság ma több olyan intézkedésről döntött, melyek célja az európai jogállamiság további erősítése. Az elmúlt öt évben az Európai Bizottságnak számos, az Európai Unión belüli jogállamisági kihívással kellett szembenéznie. Az európai projekt alapja a jogállamiság folyamatos tiszteletben tartása. Ez elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy a polgárok élhessenek az uniós jog által biztosított jogaikkal, valamint ahhoz, hogy a tagállamok kölcsönös bizalommal viseltessenek egymás felé. A ma közzétett Eurobarométer közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy az európai polgárok több mint 80%-a nagy jelentőséget tulajdonít a jogállamiság tiszteletben tartásának, és úgy véli, hogy ezen a téren javulást kell elérni. A polgárok 89%-a gondolja úgy, hogy a jogállamiságot minden más uniós tagállamban is tiszteletben kell tartani.

Frans Timmermans első alelnök ma így nyilatkozott: „Az Európai Bíróság a közelmúltban megerősítette, hogy a jogállamiság elengedhetetlen az EU működéséhez. Az uniós polgárok elsöprő többsége szintén elismeri a jogállamiság fontosságát. Ugyanakkor az elmúlt öt évben számos különböző támadás érte a jogállamiságot. Az Európai Bizottság keményen küzdött, hogy a rendelkezésére álló eszközökkel visszaverje ezeket a támadásokat, és a jövőben is így fog tenni. Ma úgy döntöttünk, hogy a jogállamiság előmozdítása, védelmezése és érvényesítése érdekében még jobban megerősítjük eszköztárunkat.”

A Bizottság ma olyan konkrét kezdeményezéseket határoz meg, amelyek három pillér köré csoportosulnak: a jogállamiság kultúrájának előmozdítása; a jogállamisági problémák megelőzése; valamint hatékony válaszadás azokra az esetekre, amikor sérül a jogállamiságA Szerződések őreként az Európai Bizottság különleges szerepet tölt be. Az Uniónk alapvető értékét képező jogállamiság tiszteletben tartásának biztosításáért ugyanakkor valamennyi uniós intézmény és tagállam felelős. Ezen túlmenően a hatékony válaszadás a civil társadalom támogatását is megkívánja. A Bizottság valamennyi szereplőt cselekvésre szólít fel.

A jogállamiság európai kultúrájának előmozdítása érdekében a Bizottság körüljárja azt a felvetést, amely szerint egy évente megrendezésre kerülő esemény keretében lehetőséget kellene biztosítani a civil társadalom szereplőivel folytatott párbeszédre. Emellett a Bizottság maradéktalanul kihasználja azokat a finanszírozási lehetőségeket, amelyek lehetővé teszik az érintett felek – többek között a civil társadalom szereplőinek – fokozott szerepvállalását a jogállamiság előmozdításában, valamint a jogállamiságra vonatkozó célzott kommunikációs stratégiát alakít ki. A Bizottság szorosabbra fűzi az Európa Tanáccsal és más nemzetközi szervezetekkel, valamint az igazságügyi hálózatokkal és a nemzeti parlamentekkel folytatott együttműködést. Továbbá felhívja az Európai Parlamentet, a Tanácsot és a tagállamokat, hogy minden téren vegyenek részt ebben a folyamatban.

A jogállamisággal kapcsolatos problémák megelőzése érdekében a Bizottság úgy határozott, hogy létrehoz egy valamennyi uniós tagállamra kiterjedő jogállamisági felülvizsgálati ciklust, amelynek keretében évente jogállamisági jelentést készít. Ez az új rendszer segíteni fogja a felmerülő jogállamisági problémák korai észlelését, bárhol is jelentkezzenek. A Bizottság emellett fokozza a jogállamisági fejleményekkel kapcsolatos nyomonkövetési tevékenységét, és minden tagállamot arra szólít fel, hogy vegyen részt a – többek között a nemzeti kapcsolattartó személyek hálózatán keresztül zajló – kölcsönös információcserében és párbeszédben. A Parlamenttel és a Tanáccsal közösen gondoskodni kell az éves jelentés célzott nyomon követéséről. Mindezeken túl a Bizottság továbbfejleszti az uniós igazságügyi eredménytáblát, valamint elmélyíti a többi uniós intézménnyel, a tagállamokkal, az európai politikai pártokkal és az érdekelt felekkel folytatott párbeszédet.

Ha a korai észlelést és a megelőzést célzó intézkedések nem hoznak eredményt, a jogállamiság megsértésére adott hatékony közös válasz érdekében a Bizottság továbbra is teljes mértékben kiaknázza a végrehajtási hatásköre biztosította lehetőségeket. A Bizottság a kötelezettségszegési eljárások tekintetében alkalmazott stratégiai megközelítés keretében szükség esetén az Európai Unió Bírósága elé terjeszti az ügyeket. Tekintettel arra, hogy az ilyen ügyek esetében fontos tényező az idő, adott esetben ideiglenes intézkedéseket és gyorsított eljárásokat fog kérelmezni. A Bizottság emellett konstruktív és következetes támogatást nyújt a tagállamoknak a jogállamisági problémák megoldásához és eszkalációjának elkerüléséhez a helyzet fenntartható helyreállítása érdekében. Ezen túlmenően felkéri az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikke szerinti ügyek kezelése tekintetében mérlegeljék egy egyértelmű eljárási szabályokon alapuló kollektív megközelítés kialakítását.

A jogállamiság: közös érték minden európai számára

Egy ma közzétett Eurobarométer közvélemény-kutatás eredménye azt mutatja, hogy az európai polgárok nagy jelentőséget tulajdonítanak a jogállamiság tiszteletben tartásának:

  • A válaszadók több mint 80%-a fontosnak tartja a független bíróságok által biztosított hatékony bírói jogvédelmet, a törvény előtti egyenlőséget, valamint a korrupciós vizsgálatok és büntetőeljárások megfelelő lefolytatását.
  • Tízből több mint nyolc polgár mondta azt, hogy a jogállamiságot minden más tagállamban tiszteletben kell tartani.
  • Az uniós polgárok több mint négyötöde támogatja a jogállamisági alapelvekhez kapcsolódó javító célú intézkedéseket.
  • a polgárok többsége (56%-uk) nem érzi magát megfelelően tájékozottnak a jogállamiság helyzetével kapcsolatban.

Az Eurobarométer felmérésből kiderült az is, hogy az uniós polgárok határozottan támogatják a média és a civil társadalom szerepvállalását a hatalom elszámoltathatóságának biztosításában. A polgárok több mint 80%-a fontosnak tartja, hogy a média és a civil társadalom szabadon működhessen, és ne kelljen megfélemlítéstől tartania, ha kritikus hangot üt meg a kormány tevékenységével kapcsolatban.

Háttér-információk

2019. április 3-i közleményében a Bizottság áttekintette a jogállamisággal kapcsolatban jelenleg rendelkezésre álló eszköztárat és konzultációt indított a szükséges reformokról. Több mint hatvan írásbeli észrevétel érkezett. Viták és megbeszélések zajlottak az uniós intézményeken belül, a tagállamokkal, a nemzetközi intézményekkel, az igazságügyi hálózatokkal, valamint a civil társadalom és a tudományos élet szereplőivel. A mai közlemény figyelembe veszi ennek a vitának az eredményeit.

Az Európai Unió közös értékeken, többek között az alapvető jogokon, a demokrácián és a jogállamiságon alapul. Ezek képezik társadalmaink és közös identitásunk alapját. Egyetlen demokrácia sem működhet jól az alapvető jogok és a polgári szabadságjogok védelmét garantáló független bíróságok nélkül, sem pedig a pluralizmust biztosító aktív civil társadalom és szabad média nélkül.

A jogállamiság minden polgár életére közvetlen hatással van: megléte alapvető feltétele annak, hogy biztosítható legyen a törvény előtti egyenlő bánásmód és az egyéni jogok védelme, megelőzhető legyen a hatóságok hatalommal való visszaélése, és felelősségre vonhatóak legyenek a döntéshozók. A jogállamiság meghatározza, hogy mennyire érvényesül az elszámoltathatóság a jogszabályalkotás során, milyen méltányosan alkalmazzák a jogszabályokat és azok mennyire működnek hatékonyan. Emellett intézményi kérdéseket is magában foglal, például a bíróságok függetlenségét és pártatlanságát, valamint a hatalmi ágak szétválasztását.

az eredeti hír itt elérhető