50 milliós EU-támogatásból épült meg Hosszúpályi bormúzeuma

2019.09.18

Megnyitotta kapuit és minden bor és borkészítés iránt érdeklődőt szeretettel vár a Hosszúpályi Bormúzeum.
A Tiszántúl első interaktív bormúzeuma Hosszúpályi egyik külterületi lakott helyén, az üdülőterületként is funkcionáló Olga-kertben jött létre. Ahogy neve is utal rá, a terület egykor kert, vagyis szőlőskert volt. Ezt a szőlőskertet a település legnagyobb birtokosai, az érmelléki bortermelést is felfejlesztő – Diószegen például vincellérképző iskolát alapító – Zichyk hozták létre a 19. század utolsó harmadában. Mivel ez a közel 28 hektáros szőlőtelep nem az első szőlőskertje volt Hosszúpályinak, ezért kezdetben Új szőlőnek hívták, majd később Olga-kertnek nevezték el. Ezzel 230 hektárra nőtt az a terület, melyet Hosszúpályiban szőlőtermesztéssel hasznosítottak.

A nagyüzemi termelés szükségessé tette a bortárolási kapacitás bővítését is, így az Olga-kertben megépült a hosszúpályiak által a „Tiszántúl legnagyobbjának” mondott, valóban tekintélyes alapterületű, 3000 hektoliter befogadására alkalmas, több mint 500 m2 alapterületű borospince. Ez a bormúzeumtól mintegy 100 méterre található, (jelenleg gombatermelő üzem működik benne) és jelenleg is zajlik a pince előtti présház helyreállítása.

A bormúzeum közvetlen környezetében, az Olga-kertben mintegy 150 éve van jelen a szőlő- és borkultúra, amely a 20. század első felében élte virágkorát, amikor a filoxéravész a hagyományos szőlőterületeket (így az Érmelléket is) kipusztította, s így megnövekedett a filoxérára immunis homoki szőlők és bor iránti kereslet. A szőlő- és borkultúrának egyébként 250-300 éves múltja van Hosszúpályiban, s további relevanciát jelent, hogy az Érmellék történelmi borvidéke Hosszúpályihoz nagyon közel, attól mintegy 20 km-re található.

A Hosszúpályi Bormúzeum a Tiszántúl első interaktív bormúzeuma, ahol kicsik és nagyok egyaránt jól érezhetik magukat az interaktív tárlatvezetésen. Játékos formában fedezhetik fel a szőlő útját az ültetéstől egészen az első csepp bor elkészültéig.

A bormúzeum és a környezetében létrejött infrastruktúra kiváló helyszín lehet családi rendezvények, céges csapatépítő tréningek lebonyolításához, hiszen a bormúzeum épületében található 30 fős konferencia terem, illetve a területen lévő 300m2-es fedett kemencés terasz is a vendégek kényelmét szolgálja.

A Hosszúpályi Bormúzeum sok egyéb szervezett programot is kínnál az év jelentős részében, melyekről a www.hosszupalyibormuzeum.hu weboldalon találnak bővebb és aktuális információkat az érdeklődők.

A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg. Az önkormányzat 50 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert. Jelen projekt forrását az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja. 

az eredeti hír itt elérhető